Španielsko - krajina slnka a vône pomarančových kvetov

Pavlíková Dominika, 6. júna 2018 8:10

Sevilla sa stala pre 15 študentiek SOŠ Gemerská Košice, odborov kozmetik, kozmetička a vizážistka a odevný dizajn na dva týždne ich druhým domovom.

Košice 6. júna (SkolskyServis.sk) - Španielsko je administratívne členená krajina na mnoho oblastí a my sme zavítali do hlavného mesta Andalúzie- Sevilly. Je to taktiež mesto flamenca. Počas našej stáže sme mali možnosť vidieť ich najväčšiu slávnosť, miestnymi nazývanú La Feria. Táto ich veľká slávnosť trvala 7 dní a bola veľkým kultúrnym zážitkom ako pre nás, tak aj pre miestnych obyvateľov. V atmosfére žiarivých svetiel a omamnej vône pomarančových kvetov sme si vychutnávali pohľad na veľkolepé podujatie. Najväčším potešením pre naše oči bolo vidieť miestne ženy v ich tradičných "flamenco šatách" a nádherne zdobené kone v záprahoch.

Gibraltar Foto: SOŠ Gemerská Košice


Naša stáž v Seville však nebola iba o spoznávaní mesta a jej kultúry, ale hlavne o práci. Každá z nás mala vopred určené miesto odbornej praxe, ktoré mala možnosť navštíviť hneď deň po príchode do Sevilly. Kozmetičky pracovali v kozmetických salónoch a odevné dizajnérky v krajčírskej dielni spojenej s butikom. V Španielsku sa práca začína neskôr ako na Slovensku. Na túto novinku sme si museli zvykať. Našou pracovnou náplňou bolo spočiatku oboznámiť sa s prostredím a chodom pridelenej prevádzky. Kozmetické salóny, v ktorých sme pracovali, boli prevažne situované v centre mesta. Vybavenie prevádzok nebolo veľmi odlišné od tých našich na Slovensku. Väčšina kozmetičiek pracovala na prevádzkach, ktoré pozostávali z kaderníctva a kozmetickej časti. Osobne som bola prekvapená, že v salóne používali kozmetiku, o ktorej som doposiaľ nepočula. Prevažne používali španielsku a francúzsku kozmetiku. Bolo zjavné, že sa o seba španielske ženy starajú a opakovane navštevujú kozmetické salóny. Často som mala možnosť vidieť prichádzať klientky na kompletné ošetrenie pleti a celkové skrášlenie svojho zovňajška. Miestne ženy veľmi preferovali úpravu vlasov, nechtov a tiež aj obočia. Počas mojej práce som mala možnosť ukázať svoje znalosti a zároveň sa priučiť niečomu novému. Odovzdávanie skúseností bolo obojstranné.

Na záver by som vyjadrila svoju vďaku za možnosť zúčastniť sa mobilitnej stáže, ktorá bola pre mňa veľkým prínosom vo všetkých smeroch. Dalo mi to možnosť spoznať inú kultúru a krásy krajiny, ale zároveň aj získať nové praktické skúsenosti. Rozhodne odporúčam zúčastniť sa podobnej stáže aj iným študentom.

Pavlíková Dominika, III. I

Téma TASR