SOSP na Novozámockej ul. v Nitre bude mať od 1.9. nového zriaďovateľa

Školský servis, 10. júla 2017 13:48

Nový zriaďovateľ plánuje do školy investovať 4 milióny eur.

Nitra 10. júla (SkolskyServis.sk) - Stredná odborná škola polytechnická (SOSP) na Novozámockej ulici v Nitre bude mať od 1. septembra nového zriaďovateľa. Nitriansky samosprávny kraj prenechá zriaďovateľské kompetencie spoločnosti Deutsch – Slowakische Akademien (DSA). Rozhodli o tom krajskí poslanci s tým, že budova školy aj so zariadením a ďalším majetkom zostane aj po zmene zriaďovateľa vo vlastníctve kraja a spoločnosti DSA ako novému zriaďovateľovi budú tieto nehnuteľnosti prenajaté na 15 rokov. Štúdium na škole zostane aj naďalej bezplatné.

Foto: Web školy


Stredná odborná škola polytechnická ponúka v súčasnosti štyri štvorročné maturitné študijné odbory, šesť trojročných učebných odborných odborov s výučným listom, ako aj dvojročné nadstavbové štúdium. Od roku 2013 sa SOSP stala centrom odborného vzdelávania pre oblasť cnc technológií.

Ako zdôraznil predseda Predstavenstva spoločnosti Deutsch-Slowakische Akademien Marek Nikel, Stredná odborná škola polytechnická po zmene zriaďovateľa nadviaže spoluprácu so zamestnávateľmi z Nitrianskeho strategického parku, pre ktorých bude pripravovať budúcich zamestnancov. Nosným študijným odborom bude mechatronik, ročne získa túto kvalifikáciu viac ako 40 absolventov školy. Pri SOSP preto vznikne aj Stredisko odborného výcviku, kde budú študenti absolvovať praktickú časť výučby. Túto tréningovú halu, vybavenú špičkovými prístrojmi a zariadením, začnú stavať už na jeseň. Celkove DSA preinvestuje na škole počas najbližších piatich rokov 4 milióny eur, konštatoval Marek Nikel.

Spoločnosť DSA je najväčším prevádzkovateľom súkromných materských, základných a stredných škôl na Slovensku. Spravuje osem škôl v Trebišove, Prešove, Považskej Bystrici, Lučenci a Trnave. DSA patrí do nemeckého vzdelávacieho koncernu EBG – Europäisches Bildungswerk für Beruf und Gesellschaft so sídlom v Magdeburgu. EBG spravuje po celom území Nemecka 36 škôl a odborných stredísk, od materských až po vysokú školu. V rámci medzinárodnej spolupráce má partnerské školy a odborné strediská v Európe i mimo nášho kontinentu. Na Slovensku pred viac ako desiatimi rokmi založila a spravuje tri stredné odborné školy – pedagogické a sociálne akadémie, ako aj viaceré materské školy, a to v Brezne, Žiari nad Hronom a v Humennom. DSA ako dcérska spoločnosť EBG vznikla pred dvoma rokmi.Téma TASRPoužívaním stránok SkolskyServis.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac