Študenti na Cypre oberali olivy, v Taliansku piekli domáci chlieb

Ing. Z. Bučková, 18. decembra 2014 11:28

Tiež si vyskúšali ako sa oberajú mandle.

Rakovice 18. decembra (SkolskyServis.sk) - Blížiaci sa koniec roka je príležitosťou aj pre študentov Strednej odbornej školy Rakovice pre bilancovanie ich zahraničných aktivít. S našimi zážitkami sa chceme podeliť i s priateľmi našej školy.
Foto: SOŠ Rakovice


V tomto nevľúdnom sychravom období nás potešia spomienky a fotografie z prímorského pobytu na slnečnom Cypre, ktorý absolvovalo v septembri osem žiakov SOŠ Rakovice. Počas trojtýždňového pobytu sa zoznamovali s krajinou, ale tiež pomáhali obyvateľom dedinky Pano Lefkara pri poľnohospodárskych prácach. Ich hlavnou úlohou bola kultivácia záhrady, kde budovali chodníky, vysádzali palmy, sadili zemiaky a iné plodiny. Dievčatá varili domáci džem, piekli tradičné sušienky a pripravovali domáce špeciality. Tiež si vyskúšali, ako sa oberajú mandle alebo olivy priamo zo stromov. Aby nič neprišlo nazmar, farmár najskôr uloží pod olivovníky plachty, do ktorých olivy zrážajú a následne ich pohodlne zozbierajú. Špeciálnou úlohou bola stavba tradičnej vonkajšej pece, ktorú na záver ručne obložili tradičným prírodným materiálom – hlinou. Naši študenti mali príležitosť sa oboznámiť i s kultúrou a históriou krajiny, keď navštívili vzácne archeologické náleziská pri mestách Pafos a Limassol s pozostatkami z antických čias na pevnine i pod morskou hladinou, ku ktorým mali možnosť sa potápať a tak ich obdivovať. Zaujímavá bola i návšteva Nikózie s originálnymi obchodíkmi a návštevou mešity.
Ďalšia skupina ôsmich žiakov sa v októbri zúčastnila trojtýždňového pobytu v Taliansku na poľnohospodárskej farme pri meste Spoleto v blízkosti Ríma. Počas pobytu boli zapojení do každodenných prác na farme. Starali sa o hospodárske zvieratá , pomáhali pri výkope odvodňovacieho kanála proti erózii pôdy, upravovali kroviny popri ceste a iné potrebné činnosti. Okrem povinností svoj voľný čas využili na spoznávanie okolia. Nezabudnuteľným zážitkom bola návšteva Ríma a Vatikánu s prehliadkou svetoznámych pamiatok ako je Koloseum, Bazilika sv. Petra, Fontána di Trevi a iné. Zaujímavý bol čokoládový festival v Perugii plný vôní a chutí tradičných i netradičných čokoládových výrobkov, alebo návšteva pútnického miesta v Assisi, rodiska svätého Františka z Assisi. Vyskúšali si tiež pečenie chutného domáceho talianskeho chleba.
Spoločne sa tešíme na budúci rok 2015, kedy sa ďalší študenti našej školy zúčastnia prostredníctvom programu ERASMUS+ zahraničných stáží vo Fínsku a Rakúsku.



Ing. Z. Bučková, SOŠ Rakovice

Téma TASR