Sociálne siete sa pre mladých ľudí stávajú novodobou drogou

Samuel Adrien Móry, 22. januára 2013 10:03

"Táto "droga" sa dá zohnať úplne zadarmo, stačí vám internet.

Ilustračné foto Foto: Štefan Puškáš/TASR
Nitra 22. januára (TASR) - Očakávate, že sa v tomto článku dočítate o nejakom novom "svinstve", ktoré zničí a rozbije veľa ľudských životov a rodín? Nejde o drogy, aké poznáme, tieto konkrétne sú v inej podobe. Od normálnych (ako napríklad heroín, kokaín, marihuana...) sa líšia hneď niekoľkokrát. Prvým väčším rozdielom je, že droga o ktorej píšem, sa dá zohnať úplne zadarmo, stačí vám internet, ktorý je už dnes verejnosti prístupný na každom kroku. ,,Užívajú,, ju najmä mladí ľudia vo veku od 14 až 25 rokov, no nájdu sa aj mladš či starš! Aj keď nie v počte ako u spomínanej vekovej skupiny. Jedná sa o facebook, pokec a iné sociálne siete, ktoré dennodenne vstupujú do života mladých.

Čo urobí väčšina detí po príchode domov zo školy?

Bohužiaľ, v dnešnej dobe je už málo tých, ktorí sa pôjdu s kamarátmi naháňať za loptou. Väčšina detí príde domov, tašku hodí do kúta a sadne si k počítaču. Mladší si s obľubou zapnú rôzne počítačové hry, no čím sú starší, viac ich láka internetový život. Sledovať statusy svojich kamarátov čo práve robia, čo sa deje v ich okolí, alebo si medzi sebou vymieňať vtipy - to je svet sociálnych sietí. Ponúkajú pomerne veľkú škálu možností a väčšina z nich je doslova návyková.

Nakŕmte rybičky lebo zomrú!

Rôzne sociálne siete ponúkajú možnosť kadejakých internetových hier. Tieto hry sú veľmi rozšírené a obľúbené. Vaši priatelia vám môžu posielať žiadosti, aby ste sa aj vy pripojili a zahrali si s nimi. Sú ľudia, ktorí dokážu hraním týchto hier zabiť denne dlhé hodiny, namiesto toho, aby si našli inú, zmysluplnú aktivitu. V jednej hre sa napríklad staráte o svoje rybičky, v ďalšej zasa spravujete a riadite svoju farmu. Nezmyselných hier bez konca je na sociálnych sietiach naozaj dostatok, musíte si len vybrať.

Ilustračné foto Foto: Štefan Puškáš/TASRRýchlo zbohatnem, bude zo mňa milionár...

V ponuke máte aj niektoré hry ako napríklad Texas Hold´em Poker. Táto dobre známa hazardná hra vás zatiahne do sveta virtuálneho gemblerstva. Tu však neprehráte skutočné peniaze. Je však známy aj prípad, ako mladík z ktorého sa stal internetový milionár, zatúžil po peniazoch skutočných. Zobral rodičom životné úspory a za jeden večer ich dokázal utratiť v kasíne. Po nešťastnom večere sa oháňal tým, že prečo by sa mu nemohlo podariť vyhrať aj v skutočnosti, keď sa to podarilo na sociálnej sieti.

Vy ešte nie ste v tej skupine?

Na sociálnych sietiach máte možnosť slobodne vytvárať skupiny zamerané na istú problematiku, kde môžete pozývať svojich priateľov ale aj ostatných ľudí. Napríklad len na facebooku nájdete nespočetné množstvo skupín zameraných azda na všetko. Niektoré nemajú hlavu ani pätu, iné sú predsa len osožnejšie a občas sa v nich preberá niečo normálne. Ľudia v nich napríklad vyjadrujú svoj názor na aktuálne verejné dianie, politickú situáciu atď.

Sociálnych sietí ako facebook, pokec určite netreba zatracovať. Veď nie je nič zlé na tom, popísať si s priateľmi. Problém nastáva, keď mnoho ľudí nevie kedy je ten správny čas na koniec. Potom sú z toho hodiny a hodiny premárnené ničnerobením za počítačom. V tých najhorších prípadoch, je to až zdraviu nebezpečné, a preto vždy myslite na to, kedy je ten správny čas prestať!

Samuel Adrien Móry, Gymnázium Golianova, Nitra

Samuel Adrien Móry (Gymnázium Golianova Nitra)

Som študentom gymnázia v Nitre. Medzi moje záľuby patrí písanie rôznych článkov a reportáži, čomu by som sa chcel v budúcnosti aj venovať. Najbližší cieľ je určite dostať sa na žurnalistiku a samozrejme ju aj ukončiť :)

Téma TASR