Slovenské dievča v Pešti zarábalo pre chudobné deti

Mária Škultétyová, 10. decembra 2017 7:18

V advente sa všetci stávame lepšími. Myslíme na chudobných a osamelých ľudí. Pekný čin urobili v minulosti aj ženy a dcéry niektorých vtedajších ministrov.

Bánovce nad Bebravou 10. decembra (SkolskyServis.sk) - Bola som malé dievča, keď som prvý raz videla žobráčika. Volali sme ho Peterko z Liptova. Taký chudáčik. V nedeľu sedával na schodíku pred kostolom a pri východe sme mu hádzali do čiapky almužnu. Bolo pár rokov po vojne.

Odvtedy veľa vody pretieklo naším potokom a ja mám tento obraz opäť pred očami. Žobráci posedávajú po námestiach, pred kostolmi, všade tam, kde sa pohybujú ľudia. Čo vyžobrú, to prepijú. Aby zabudli, alebo aby sa zohriali. Jedného z nich som poznala. Zomrel pred očami ľudí na lavičke. Zamrzol. Nesúďme ich, nehľaďme na nich s odporom. Sú to ľudia so smutnými osudmi. Nie všetci sa na ulicu dostali vlastnou vinou. Tak ako matka s dvoma malými deťmi. Iná matka s troma deťmi jej dala domov. Iba tak. Pre dobré srdce a dobrý pocit. Neukazovali ju v televízii, nepísali o nej v novinách. Niektorí to nechceme. Dobré skutky robíme preto, lebo ich chceme robiť. A niektorí aj preto, aby sa o nás vedelo. Veď je to ľudské. Ale aj vtedy je dobrý skutok dobrým skutkom.

V advente sa všetci stávame lepšími. Myslíme na chudobných a osamelých ľudí. Uvaríme im kapustnicu, vypražíme rybu a rozdáme darčeky. Nech aspoň raz v roku majú pocit, že so svojou biedou nie sú sami, že na nich niekto myslí.

Neviem, aké pohnútky aj v minulosti viedli ženy a dcéry ministrov k tomu, že mysleli na chudobné deti. Možno to patrilo k ich postaveniu a možno len mali dobré srdce. Nech už je dôvod akýkoľvek, urobili pekný čin. Národné noviny 21. decembra 1915 o tom napísali:

Národnie noviny, 21. 12. 1915, s. 3 Foto: SNM

Téma TASR