Titul Ambasádorská škola Európskeho parlamentu má ďalších 15 škôl SR

Zuzana Meszárosová, 3. októbra 2017 9:34

EPAS - synonymum šírenia povedomia o Európskej únií a európskej parlamentnej demokracii medzi mladými ľuďmi prostredníctvom poskytovania aktuálnych a praktických vedomostí.

Levice 3. októbra (SkolskyServis.sk) - V piatok 29. septembra počas slávnostnej ceremónie v priestoroch Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave bol udelený titul Ambasádorská škola Európskeho parlamentu pätnástim slovenským stredným školám, ktoré sa počas uplynulého školského roka úspešne zúčastnili rovnomenného programu a splnili tak podmienky k získaniu titulu.

V piatok 29. septembra počas slávnostnej ceremónie v priestoroch Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave bol udelený titul Ambasádorská škola Európskeho parlamentu pätnástim slovenským stredným školám Foto: Zuzana Meszárosová


Program Ambasádorská škola Európskeho parlamentu je realizovaný v spolupráci Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu s Academia Istropolitana Nova a Helsinským výborom pre ľudské práva na Slovensku. Cieľom programu je šíriť povedomie o Európskej únií a európskej parlamentnej demokracii medzi mladými ľuďmi prostredníctvom poskytovania aktuálnych a praktických vedomostí. Nejde len o učenie sa faktov o EÚ, ale aj o priamu skúsenosť s európskym občianstvom - čo táto skutočnosť znamená pre náš každodenný život a ako zmeniť Európu v budúcnosti podľa predstáv mladých ľudí.

Víťazným školám udelil plakety riaditeľ kancelárie EP na Slovensku Robert Hajšel, ktorý vyzdvihol prínos tohto programu nielen pre zúčastnených študentov samotných, ale i komunity ich škôl. Najlepšie sa darilo gymnazistom z Hlohovca a Sniny. Vybraní najaktívnejší junior a senior ambasádori sa zúčastnia návštevy Európskeho parlamentu v Štrasburgu. Tu je zoznam ocenených škôl, ktoré získali titul Ambasádorská škola EP:

Gymnázium, Pankúchova 6, Bratislava
Súkromná stredná umelecká škola dizajnu, Bratislava
Spojená škola, Slančíkovej 2, Nitra
Piaristické gymnázium J. Kalazanského, Nitra
Obchodná akadémia Levice
Stredná odborná škola, Pod amfiteátrom 7, Levice
Obchodná akadémia, Trnava
Gymnázium Pierra de Coubertina Piešťany
Stredná zdravotnícka škola, Skalica
Gymnázium Ivana Kupca, Hlohovec
Obchodná akadémia Prievidza
Obchodná akadémia, Liptovský Mikuláš
Súkromné gymnázium Lučenec
Gymnázium, Alejova 1, Košice
Gymnázium, Snina

Po ceremónii ocenenia Ambasádorských škôl EP si všetci prítomní mali možnosť podiskutovať s poslancom Európskeho parlamentu Ivanom Štefancom o aktuálnych problémoch Európy, Brexite, či o budúcnosti Európy.
Stretnutia sa zúčastnili i reprezentanti ďalších dvoch desiatok stredných škôl, ktorí budú pracovať v druhom ročníku programu EPAS v školskom roku 2017/2018 a boli oboznámení s úlohami, ktoré ich čakajú v práci v tomto programe. Záujem škôl o programy tohto typu svedčí o tom, že podporujú u mladých ľudí povedomie o Európe a európskej parlamentnej demokracii, tiež informovať o tom, čo znamená Európska únia pre náš každodenný život a čo je možné robiť pre to, aby bola v budúcnosti EÚ taká, ako si ju mladí ľudia predstavujú.

Po kliknutí na fotografiu si môžete pozrieť fotogaléiu:

V piatok 29. septembra počas slávnostnej ceremónie v priestoroch Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave bol udelený titul Ambasádorská škola Európskeho parlamentu pätnástim slovenským stredným školám Foto: Zuzana Meszárosová

Téma TASR