Rákociho blesk sa vyznamenal v mnohých bojoch

PaedDr.Helena Rusnáková, 16. augusta 2013 13:08

História mesta Nové Zámky je úzko spätá nielen s protitureckým odbojom, ale aj s povstaním Františka Rákociho II.

Podrobný popis Foto: Helena Rusnáková ,PaedDr.


Nové Zámky 16. augusta (SkolskyServis) - K obom obdobiam sa viaže mnoho zaujímavých historických udalostí, ale aj mnoho legiend. Dôležitá je však historická faktografia. Jednou z nich je i poprava Ladislava Očkaja, ktorá bola vykonaná na novozámockom námestí 3. januára 1710. Túto udalosť pripomína i označená tabuľka na Hlavnom námestí v Nových Zámkoch. Kto bol Ladislav Očkaj ( Ocskay )? Prečo ho stretol taký tragický odud? O tom hovoria historické fakty.
Miesto popravy L.Očkaja v nových Zámkoch Foto: Helena Rusnáková ,PaedDr.
Ladislav Očkaj (1680 – 3. január 1710) patrí k známym osobnostiam z obdobia Františka Rákociho II. Svoje štúdiá absolvoval u trnavských jezuitov a ako 15 ročný sa stal husárom. Bojoval v šíkoch grófa Jána Pálfiho a zúčastňoval sa na vojenských ťaženiach Eugena Savojského. Roku 1703 sa pripojil k vojsku Františka Rákociho II.

Pokladali ho za jedného z jeho najlepších bojovníkov. Bol povýšený na generála a prezývaný Rákociho blesk. Vyznamenal sa v mnohých bojoch, v ktorýcj bojoval na čele Rákociho armády proti tzv. Labancom, t.j. Cisárskym vojakom. Roku 1704 velil armáde majúcej viac ako 6 tisíc vojakov.
Nezostal však dlho oddaný Františkovi Rákocimu II. Dňa 29. augusta 1708 sa odohrala veľká bitka medzi kurucami ( Rákociho vojsko) a labancami ( cisárske vojsko) v chotári obce Preseľany. Jedna strana vojska bola usadená v lokalite Tábor pri Belinciach a druhá cisárska armáda táborila pri Preseľanoch. Kurucom velil Ladislav Očkaj z Očkova a labancom gróf Karol Pálfi.
Očkaj zradil kurucov a pridal sa na stranu labancov, za čo mu kuruci prisahali pomstu.
Ladislav Očkaj – už na cisárskej strane – sa zúčastnil 3. októbra 1708 obsadzovania Topoľčian . Tu sa kuruckým oslabeným vojskám dostalo pomoci zo strany vlastníka panstva, ktorý dokonca raneného Rákociho dlhší čas ukrýval na Topoľčianskom hrade. Neskôr prebýval ranený Rákoci aj v kaštieli rodiny Bačkády a Baštíne a u Zerdaheliovcov v Nitrianskej Strede, odkiaľ už značne posilnený musel utiecť. Koncom roku 1708 kurucké vojská opustili Ponitrie.
Pretože Očkajova zrada vyvolala značný rozkol v kuruckom vojsku, kuruci si zaumienili zajať ho a potrestať. Na jeho dolapenie sa podujal osobne hlavný kapitán novozámockej posádky Adam Jávorka.
Keď sa 31. decembra 1709 približujúc sa k Očkovu dozvedel, že Ladislav Očkaj sa zdržuje vo Vrbovom v kaštieli Révaiovcov, rozhodol sa, že sa 1. januára 1710 preoblečený vkradne do kaštiela. To sa mu aj podarilo a tak aj vyzvedel, kedy sa bude vracať Očkaj do Očkova.
V neskorých večerných hodinách Očkaja zajal a doviedol ho k novozámockej hradnej posádke. Do Nových Zámkov prišli 2.januára 1710. Tu zasadol vojenský súd pod vedením Štefana Čajágiho a vyniesol krutý rozsudok – smrť napichnutím na kôl.
Očkajov brat Alexander, ktorý slúžil v novozámockej posádke prosil, aby jeho brat odišiel zo sveta v menších mukách. Jeho prosbe o zmenu rozsudku nakoniec vyhoveli a zmenili ho na popravu sťatím. Popravu vykonali 3. januára 1710.
Miesto Očkajovej popravy na hlavnom námestí v Nových Zámkoch je vyznačené a dodnes pripomína zradu a následný trest za ňu.
Ani Očkajova smrť však nenavrátila zlaté časy kuruckej armády. Nasledujúce obdobia boli poznačené prehrami kurucov. Zvyšky kurucov uzatvorili v apríli 1711 v Satmári mier s cisárom, ktorý zaručoval amnestiu všetkým kurucom, okrem hlavných aktérov protihabsburského povstania, ktorými boli František Rákoci II. a Mikuláš Berčéni. Obaja boli nútená dožiť svoje životy v exile.

Pozn.: Rákociho portrét - zdroj: internet

PaedDr.Helena Rusnáková (OA Šurany)

Stredoškolská učiteľka predmetov nemecký jazyk a dejepis.

Téma TASRPoužívaním stránok SkolskyServis.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac