Deti chodia radi alebo rady do školy? Kedy píšeme radi a kedy rady?

Mária Škultétyová, 8. februára 2017 6:43
Bánovce nad Bebravou 8. februára (SkolskyServis.sk) - Prídavné meno rád, rada, rado, radi, rady obyčajne používame v platnosti príslovky: Náš psík rád naháňa mačku. Dieťatko rado spinká. Ja, otecko, mám vás rada ako soľ, povedala Maruška kráľovi. Som rada, že ste prišli. Slovo rád nám v jednotnom čísle problémy nerobí, ale tvar množného čísla rady akoby sme mnohí ani nepoznali. Robíme chyby v písaní aj vo výslovnosti.

Aj nedávno som v jednom článku čítala: Páčilo sa mi, že deti sa vyjadrili, že radi chodia do školy, že ich škola baví a že sa radi učia. Veta má správne vyzerať takto: Páčilo sa mi, že deti sa vyjadrili, že rady chodia do školy, že ich škola baví a že sa rady učia.

Prečo je to tak

oni - tí - radi

Radi s mäkkým i píšeme iba pri životných podstatných menách mužského rodu. Tieto podstatné mená môžeme nahradiť zámenom oni a ukážeme na ne zámenom tí : (tí) Chlapci radi hrajú futbal. (tí) Aničkini bratia majú radi výlety do hôr. (tí) Žiaci sa aj po rokoch radi vracajú do svojej školy. Slovo radi čítame s mäkkým ď: raďi.

ony - tie - rady

Rady s tvrdým y píšeme pri neživotných podstatných menách mužského rodu a v ženskom a strednom rode. Tieto podstatné mená môžeme nahradiť zámenom ony a ukazujeme na ne zámenom tie: (tie) Stromy majú rady slnko. (tie)Učiteľky majú rady svoju prácu. (tie) Ženy sa rady pohybujú v kuchyni. (tie) Deti majú rady sladkosti. (tie) Dievčatká sa rady hrajú s bábikami. (tie) Vrabce rady kradnú sliepkam zrno na dvore. Slovo rady čítame s tvrdým d.

Jednoducho a stručne:

Ak na podstatné meno ukážeme zámenom tí, slovo radi píšeme s mäkkým i, ak ukážeme zámenom tie, slovo rady píšeme s ypsilonom.

Ak z textu nie je zrejmé, s akým rodom sa slovo radi spája, píšeme ho s mäkkým i. Mäkké i píšeme aj vtedy, ak sa vzťahuje na všetky rody: Aj my vás máme radi. Muži, ženy aj deti sú radi na svete. Všetci máme radi pokoj a mier.Téma TASR