Prokrastinácia - z latinského pro crastinus – na zajtrajšok

Lukáš Ovseník, 12. apríla 2018 14:52

Rozhodol som sa vám napísať o duševnom stave, ktorý trápi každého z nás.

Považská Bystrica 12. apríla (SkolskyServis.sk) - Vraj alkohol je metla ľudstva! Prosím, nenechajte sa vysmiať. Čo sa týka alkoholu, tak pri ňom ľudia majú možnosť vybrať si, či ho zoberú do rúk (úst). Zatiaľ čo prokrastinácia si berie do rúk každého.
Prokrastinácia je určitý stav, ktorý na sebe ľahko spozorujeme, no ťažko s ním bojujeme.

Ako sa teda prejavuje?

Dá sa povedať, že veľmi jednoducho. Ide o to, že keď máme na začiatku vytýčený určitý cieľ, či už to je napríklad zvládnuť úspešne doštudovať školu, rozbehnúť pracovnú kariéru, či pravidelne cvičiť. Proste čokoľvek, pri čom musíme obetovať náš voľný čas a námahu. Zo začiatku ide všetko väčšinou super, teda podľa nášho plánu. No po pár dňoch, týždňoch, či dokonca u tých dá sa povedať odolnejších prichádza ku prokrastinácii až po mesiacoch. Teda ku stavu kedy zabúdame na to, prečo sme začali a všetky naše obety v podobe nášho času, či námahy nám zrazu prídu celkom zbytočné.

K danej veci začíname pristupovať s nechuťou, či dokonca s ňou úplne prestaneme, to už je ten horší prípad prejavu prokrastinácie.

Ako sa tomuto nechcenému psychickému stavu teda brániť?

Prokrastinácia je prejav našej psychiky a čo sa týka psychiky, tak samozrejme to nebude jednoduché. Je to síce jedno krátke slovo, no ukrýva veľa vecí, či pocitov.

Dám vám jednu, podľa mňa hlavnú a najdôležitejšiu radu. A tou je vždy myslieť na to, prečo sme začali. Tak ako nás tieto myšlienky naštartovali k úspešnému začiatku, tak nás aj poženú k úspešnému pokračovaniu. Samozrejme možno sme si na začiatku naložili na seba veľké bremeno. Vtedy stačí len spomaliť, ubrať z tempa a hlavne si v hlave utriediť myšlienky o možnostiach ďalšieho pokračovania.

Lukáš Ovseník (Gymnázium Považská Bystrica)

Študujem na Gymnáziu v Považskej Bystrici, a v ďalšom štúdiu by som chcel pokračovať v žurnalistike.

Téma TASR