Projekt Keď spadneš postav sa! tínedžerom predstaví nástrahy drog

Jaroslav Dodok, 10. januára 2013 13:38

Príbeh o pobyte za mrežami a drogovových závislostiach si vypočuje viac ako 600 tínedžerov

Banská Bystrica 10. januára (TASR) - Vďaka projektu Keď spadneš postav sa!, ktorý Študentská rada stredných škôl predstaví už koncom januára, budú tínedžeri spoznávať, aké nebezpečné je prepadnúť drogovým závislostiam a ako môžu omamné látky ovplyvniť ich život.
Ilustračné foto Foto: TASR/AP

,,Našim cieľom je pomocou prednášok, workshopov a šok-filmov začať diskusiu medzi mladými ľuďmi a otvorene sa s nimi rozprávať o problémoch, s ktorými sa tínedžeri vo svojom veku pravidelne stretávajú, či už ide o závislosť na drogových látkach, alebo s ními spojenú trestnú činnosť," predstavuje hlavnú myšlienku iniciátor projektu Branislav Oršula .
Projekt Keď spadneš, postav sa! bude prebiehať v desiatich miestach Trenčianského kraja. Dĺžka prezentovania na jednotlivých školách bude približne dve hodiny. Študentom budú odovzdávať informácie a vlastné skúsenosti zástupcovia orgánov činných v trestnom konaní, lekári, psychológovia. Predovšetkým si študenti vypočujú príbehy ľudí, ktorí prepadli drogovým závislostiam a na vlastnej koži pocítili, ako sa im zmenil život.

V prvom bloku predvedú kynológovia názornú ukážku preventívnej prehliadky osôb s podozrením o držaní nelegálnych látok. ,,V druhej časti nám živá kniha vyrozpráva svoj životný príbeh a povie žiakom o tom, ako sa dostala do problémov a aký je život vo väzení. Náš projekt získal práve vďaka tomuto svoju jedinečnosť, pretože ponúka tínedžerom reálny pohľad na drogové závislosti," vysvetľuje Branislav Oršula.

,,Dnes už nie je problém stretnúť o 22.00 hodine štrnásťročných adolescentov, ktorí majú problém stáť na vlastných nohách, pretože sú pod vplyvom alkoholu. Najhoršie na tom však je, že mladí ľudia si neuvedomujú, aký dopad na ich život a zdravie môžu mať drogy a alkohol. Chcú len zapadnúť a ten kto nepije a neskúša drogovať je outsider. A poväčšine, keď to pochopia, už je neskoro..." hovorí Andrej Barborka, prezident Študentskej rady stredných škôl.
Sériá prednášok a workshopov odštartuje 21. januára na Gymnáziu G.V.B. Nedožerského v Prievidzi, postupne sa predstaví aj na školách v Novákoch, v Trenčíne, v Partizánskom a v Bánovciach nad Bebravou. Viac informácii nájdete na http://www.srss.eu/ksp/.

Unikátny projekt Keď spadneš, postav sa! podporuje Slovenský inštitút mládeže za podpory granotvého programu Mládež v akcii, Policajný zbor Slovenskej republiky, spravodajský portál Student24.sk a Lukáš Jakab - živá kniha, ktorá hovorí o živote vo väzení a užívaní drog.

Jaroslav Dodok, student.dnes24.sk

Téma TASR