Prečo máme málo dohánu a špiritusu

Mária Škultétyová, 27. novembra 2017 7:01

Správu o nedostatku tabaku a alkoholu priniesli Národnie noviny pred sto rokmi. Dnes nám nič také “nehrozí“, dnes máme problém opačný. Školopovinné deti fajčia a opíjajú sa do bezvedomia.

Ilustračné foto Foto: TASR


Bánovce nad Bebravou 27. novembra (SkolskyServis.sk) - V čase, keď vojaci hynuli na frontoch 1. svetovej vojny, uhorskú vládu zamestnával nedostatok tabaku a alkoholu. Národnie noviny 16. decembra 1916 o tom napísali:

Prečo máme málo dohánu a špiritusu

Finančný minister Štefan Teleszky na sneme 13. decembra 1916 vykladal:
„Asi od leta toho roku nemôžeme zaopatriť obecenstvu toľko dohánu, koľko by ono spotrebovalo. Hlavná príčina toho je, že dohánu sa mimoriadne viac potrebuje. Druhá príčina je, že značná časť dohánových záhradníkov narukovala, pritom dorábanie dohánu zdraželo. Bola by bývala možnosť zaopatriť v cudzozemsku toľko dohánu, koľko by ho spotreba bola vyžadovala. Ale finančný minister je povinný zachrániť valutu. On nesmie len kvôli tomu, aby poskupovaním cudzozemského dohánu zabezpečil štátu veľký dôchodok, prispieť k záhube valuty. Platebných prostriedkov, ktorých potrebuje na najnevyhnutnejšie články, finančný minister nesmie stroviť na dohán, aby obecenstvo obrátilo tie prostriedky v dym. Preto nemôžeme úplne zaopatriť obecenstvo dohánom. Ale i preto, že vojsko na fronte ho čo deň viac potrebuje. A našou prvou úlohou je zaopatriť tých na fronte.


Čo sa týka nedostatku špiritusu, tam sme malomocní. Aby sa zabezpečila živnosť krajiny, bolo treba obmedziť produkovanie špiritusu. Ale je i druhá príčina. Tá, že v obyvateľstve za vojny nastal veľký materiálny dobropyt, a keď víno zdraželo, nasledovala väčšia spotreba špiritusu. Pritom článok tento takej je povahy, že ustanoviť jeho najvyššiu cenu, štát nemá možnosti.“


Pred sto rokmi sa o škodlivosti fajčenia ešte nevedelo.Naopak, prevládal mýtus, že tabákový dým bacilov v hube zabíja. V roku 1914 to napísali Slovenské ľudové noviny a to by mohlo byť aj vysvetlenie, prečo bolo prvoradé zaopatriť dohánom vojakov.

Tabák.

Lekári hovoria, tabákový dým všetkých bacilov v hube zabíja, preto vraj veľmi dôležité je, aby každý vojak riadne fasoval svoju každodennú porciu dohánu. V Čechách usporadúvajú sa zábavy, na ktoré miesto peňazí platí sa vstupné v cigaroch a cigaretlách. Tieto sa potom lifrujú vojakom do tábora.

Dnes vieme o škodlivosti tabaku i alkoholu, preto nás trápi problém s nadmerným pitím a fajčením. V rebríčku spotreby tvrdého alkoholu Slovensko patrí medzi desať krajín s najväčšou konzumáciou. Pritom sa hranica posúva stále nadol, pijú a fajčia už školopovinné deti. Prieskumy ukázali, že opakované skúsenosti s alkoholom má približne 35 percent štvrtákov na základnej škole. Vieme, konštatujeme, robíme opatrenia. Napriek tomu zlyháva škola, rodina i spoločnosť. Paradoxne, často je práve rodina tým miestom, kde dieťa prvý raz príde do styku s alkoholom. K najrizikovejším dňom patria víkendy, posledný deň školského roka a prázdniny. A tak aktuálne čítame v novinách aj takéto správy:

Na urgentnom príjme v Bratislave ošetrili šesť opitých detí v bezvedomí
Na urgentnom príjme Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou Bratislava skončilo počas prvých prázdninových hodín šesť opitých detí. Štyroch chlapcov a dve dievčatá vo veku od 13 do 17 rokov museli priviezť sanitkou. Všetci maloletí boli v dôsledku otravy alkoholom v bezvedomí.

Pod Tatrami ratovali opitých tínedžerov
Tri opité deti pod obraz boží. Pod Tatrami opäť ratovali školákov, ktorí to poriadne prehnali s alkoholom. Jeden mal vyše tri promile, ďalší dvaja iba o čosi menej. Všetci skončili na jednotke intenzívnej starostlivosti. Najmladší z chlapcov má iba 13 rokov.

Myslím, že to už komentár nepotrebuje.
Téma TASR