Posledný Zločin a trest

PaedDr. Helena Čižmárová, 5. januára 2016 13:15

Derniéra dramatizácie slávneho románu ruského spisovateľa F. M. Dostojevského Zločin a trest zdvihla zo sedadiel na zaslúžený standing ovation aj študentov Gymnázia sv. Košických mučeníkov.

Košice 5. januára (SkolskyServis.sk) - Zločin. Vina. Trest. Svedomie. Ľahostajnosť. Spoločnosť a jednotlivec...
Svet zločinu je pestrý. Či už ide o „jednoduché“ prepadnutie pri bankomate, pátranie po záhadne zmiznutej listine, či o vybavovanie účtov medzi nepriateľskými gangmi alebo o jednoduché neposkytnutie pomoci, vždy je spoločnou témou podobných príbehov zločin, vzrušenie a napätie.

Foto: PaedDr. Helena Čižmárová


Z ľudských dejín sa vynára mrazivé, ale i stále zvodné spojenie dvoch pojmov: zločin a trest! Téma výsostne mediálne príťažlivá. Akási trinásta komnata, ktorá je človekom stále znovu dobýjaná, ale stále odolávajúca svojmu úplnému odhaleniu. Zločin človeka a následný trest poznačia ľudské bytie často nezmazateľným spôsobom a jedným z tých, kto poodhalil tento tajomný závoj a dal nám nahliadnuť do tohto tajomstva - je ruský spisovateľ F. M. Dostojevskij. Vo svojom románe Zločin a trest nám na konkrétnych ľuďoch ukazuje, čo všetko je človeku možné. Akých výšin i priepastí je svedkom sám na sebe. V románe odhaľuje svet pozoruhodných ľudí v priestore medzi „nebom“ a „peklom“. Nie sú to žiadne strašidlá, žiadne tiene, ale skutoční ľudia s pozemskými menami a tvárami.

Košické predstavenie sa začínalo zločinom chudobného študenta Raskoľnikova. Ten zabil starú úžerníčku, ale aj náhodného svedka - mladú tehotnú ženu. Hoci filozoficky si svoj čin dokázal zdôvodniť, uvedomoval si jeho ohavnosť a prepadol depresiám. Po čine teda neprichádza to, na čo „hrdina“ Raskoľnikov čakal. Ba naopak. Prichádza ešte väčší pocit neistoty a zistenie, že jeho čin - krutý a násilný - nezmenil jeho situáciu, ani situáciu iných, jemu podobných.

Foto: PaedDr. Helena Čižmárová


Pod dramatizáciu svetoznámeho románu sa podpísal Daniel Majling. Raskoľnikovu morálnu a psychickú drámu režijne naštudoval Eduard Kudláč. Ten spolu so scénografkou, Evou Kudláčovou-Rácovou, zasadil dej do strohej scény bez nábytku a rekvizít, čím sa absolútna pozornosť sústredila na hercov a ich výkony.
So svojou postavou si fantasticky poradil hosťujúci Raskoľnikov, Marek Geišberg, výborní boli aj Ivan Krúpa ako Porfirij či Ľubo Záhon v postave Marmeladova, z dám Dana Košická ako matka či Alena Ďuránová ako Duňa. Diváci, a teda aj študenti Gymnázia sv. Košických mučeníkov, herecké výkony ocenili silným potleskom a zaslúženým standing ovation. Derniéra sa vydarila, predstavenie bolo veľkolepé, ako veľkolepý bol aj autor románu F. M. Dostojevskij, pretože jeho román ani za vyše sto rokov od svojho vzniku nič nestratil zo svojej naliehavej výpovede.

Téma TASR