Žiaci OA v Šuranoch sa vydali sa po stopách Antona Bernoláka

Branislav Jakab, 11. októbra 2017 12:15

Zúčastnili sa exkurzie v Múzeu Jána Thaina v Nových Zámkoch.

Po stopách Antona Bernoláka Foto: Branislav JakabNové Zámky 11. októbra (SkolskyServis.skň - Pri príležitosti 255. výročia narodenia Antona Bernoláka sa v piatok 6.októbra 2017 žiaci Obchodnej akadémie v Šuranoch spolu s učiteľkami PaedDr. Máriou Bujdákovou a Mgr. Skarletou Gulbišovou zúčastnili exkurzie v Múzeu Jána Thaina v Nových Zámkoch, aby si prezreli stálu expozíciu múzea „Anton Bernolák – život a dielo“. O živote Antona Bernoláka im porozprávala lektorka múzea Mgr. Marta Kasášová.

Expozícia „Anton Bernolák - život a dielo“ zachytáva obdobie na konci 18. storočia, keď si mnohé európske národy, medzi nimi i slovenský, začínajú organizovať svoj národný život, formovať vlastný spisovný jazyk a tým dávať základ rozvoja vlastnej vzdelanosti.

Po stopách Antona Bernoláka Foto: Branislav Jakab


Na paneloch sa nachádzajú fotografie rodiska, miesta štúdií, účinkovania i posledného odpočinku Antona Bernoláka od Slanice až po Nové Zámky. Vo vitrínach sú diela priekopníkov slovenského národného obrodenia, rukopisy z pozostalosti a obálky z korešpondencie Antona Bernoláka.

Po stopách Antona Bernoláka Foto: Branislav Jakab


Okrem tejto expozície si žiaci prezreli aj ostatné výstavy v múzeu, ktorými ich sprevádzala Katarína Kováčová. Žiakom sa expozície páčili. Počas návštevy múzea dostali možnosť pracovať s pracovným listom, v ktorom si otestovali svoje vedomosti o Nových Zámkoch. Za správne vyplnené pracovného listu všetci obdržali brožúru o pamiatkach v Nových Zámkoch.

Téma TASR