Odborná exkurzia v Topografickom ústave Banská Bystrica

Csaba Bóna, 14. marca 2017 9:49

Študenti SPŠ stavebnej Oskara Winklera Lučenec sa zúčastnili odbornej exkurzie v Topografickom ústave Banská Bystrica.

Študenti SPŠ stavebnej Oskara Winklera Lučenec sa zúčastnili odbornej exkurzie v Topografickom ústave Banská Bystrica. Foto: Ing. Pavol Fodor a Roman LőrinčíkLučenec 14. marca (SkolskyServis.sk) - V pondelok 6. marca sme sa všetci žiaci odboru geodézia, kartografia a kataster zúčastnili exkurzie vo Vojenskom topografickom ústave v Banskej Bystrici.

Na úvod sme si vypočuli prezentáciu o tomto ústave a o jeho úlohách. Naše ďalšie kroky smerovali do miestnosti, ktorá je plná histórie a to hlavne kvôli tomu, že nám približuje svojou výstavou to, ako sa kedysi vytvárali mapy. Staré pomôcky, prístroje, ale aj mapy nám ukázali, koľko námahy a času musel človek vložiť do tvorby jednej mapy.

Odtiaľ sa naše cesty rozdelili do štyroch skupín podľa ročníka a postupne sme prešli všetky poschodia, na ktorých pre nás mali niečo zaujímavé na ukážku. My ako štvrtáci sme najskôr navštívili archív, kde majú uskladnené rôzne druhy máp, fotogrametrických snímok a rôzne iné veci. Ukázali nám aj miestnosť a stroje, na ktorých tlačia svoje mapy. Ďalej sme postúpili o poschodie vyššie, kde na nás čakala ukážka rôznych druhov máp, ktoré vyhotovujú. Boli tam rôzne účelové mapy, mapy pre pilotov, pre pozemné sily, mapy, ktoré sa používajú pri cvičeniach, ale aj také, ktoré využívajú na misiách, napríklad v Afganistane. Na treťom poschodí na nás čakala ukážka spracovania fotogrametrických snímok. Veľmi nás to zaujalo, keďže na jednej obrazovke sa po pridaní filtra zobrazuje snímka v tvare 3D a na druhom monitore sa zobrazuje program, do ktorého je táto snímka prekresľovaná. Na poslednom štvrtom poschodí nám na ukážku vybrali dva prístroje, ktoré používajú na meranie. Po niekoľkých minútach „hrania sa“ a kochania sa s týchto skvostov, pri čom nám o nich rozprávali zaujímavé veci, sme sa pobrali ku vchodu, kde sme sa všetci opäť stretli.

Naši sprievodcovia sa rozhodli, že nám ešte ukážu permanentnú referenčnú stanicu GNSS siete SK POS, ktorá sa nachádza neďaleko tohto ústavu a tak sme sa vybrali za nimi. Po obhliadnutí tohto miesta sme sa všetci o niečo múdrejší vrátili domov.Alžbeta Čajková, IV. A

Téma TASRPoužívaním stránok SkolskyServis.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac