Obdiv ku krásam prírody ho priviedol k umeleckej tvorivosti

PaedDr.Helena Rusnáková, 14. januára 2018 8:21

Ladislava Szabóa, umeleckého fotografa, poznajú z viacerých výstav doma i v zahraničí mnohí nadšenci umeleckej fotografie.

Foto: Helena Rusnáková


Nové Zámky 14. januára (SkolskyServis.sk) - V súčasnom období sa s jeho dielom majú možnosť oboznámiť návštevníci Knižnice Antona Bernoláka v Nových Zámkoch. Výstava , ktorej slávnostné otvorenie sa konalo 9.januára 2018 , má názov „FotoDialóg“.
Boli sme zvedaví, ako vznikla myšlienka venovať sa umeleckej fotografii a trochu sme autora „vyspovedali“ .
Svoj prvý fotoaparát držal v ruke ako 10 ročný
„Záujem o fotografovanie sa vo mne prebudil v ňom už v detstve. Ako malý chlapec som mal možnosť objavovať nevšednú krásu prírody počas návštev lstarých rodičov na majeri neďaleko Kolárova. Vo svojom vnútri som si vytváral obrazy, ktoré vo mne vyvolávali túžbu zvečniť ich na fotografiách. Popritom som listoval v časopisoch a knihách, oboznamoval som sa s fotografiami známych umelcov. Pocity, ktoré vo mne fotografie zanechali, ma hnali ešte väčšou túžbou k tvorbe.

Už ako 10 ročný som držal v ruke svoj prvý fotoaparát. Na prvých fotografiách dominovala okolitá príroda, kamaráti a všetko, čo ma práve obkolesilo. Keďže sa mi nenaskytla možnosť fotografiu študovať na škole, snažil som sa získané skúsenosti rozšíriť vlastným štúdiom odbornej literatúry.
Cesta k umeleckej fotografii
V roku 1984 som maturoval na Strednej elektrotechnickej škole v Nových Zámkoch, v rokoch 1991-1993 som navštevoval managerskú školu v Komárne.

Umeleckej fotografii sa venujem od 1990-tych rokov. Tematika mojich diel je mnohostranná. Snažím sa po svete chodiť s otvorenými očami, aby som svojím objektívom zvečnil veci a javy, ktoré si mnohí možno ani nevšimnú. Moja tvorba je zameraná najmä na tajomstvá prírody, na tematiku všedných dní, blízke sú mu však aj motívy pripomínajúce minulosť, ako i momenty zrodu a pominutia.
Moja tvorba je inšpirovaná predovšetkým krásou a nekonečnými premenami prírody. Popri panoramatických pohľadoch si všímam aj drobné detaily, ktoré cez jeho objektív často dostávajú nový zmysel.

Zvláštnu pozornosť venujem príprave portrétnych fotografií. Vyberám si tváre zaujímavých ľudí a snažím sa zachytiť ich pocity, myšlienky, výrazy, iskru či práve beznádej v ich očiach.
Portréty môžeme vidieť aj na výstave." prezradil nám autor výstavy.

Na výstave dominujú portréty starších ľudí, ale nechýbajú ani detské tváre. Fotografovaný objekt fotograf často spája s prostredím, čím dotvára výpovednú schopnosť samotného obrazu. Medzi vystavenými dielami je zaujímavá fotografia s názvom „Výkrik“, ktorá sa zrodila pri potulkách prírodou a jej kompozícia vyvoláva rôzne emócie. Odráža sa na nej jednak radosť zo života, čo vystihuje v popredí dynamický portrét dievčaťa, na druhej strane poukazuje na zdevastovanú prírodu, ktorá je ukrytá v pozadí obrazu.
Diela neostávajú bez povšimnutia odbornej verejnosti. Získali niekoľko ocenení.

2003 – cena Maďarských umeleckých fotografov, Budapešť.
2004 – 1. cena v regionálnom kole AMFO a DIAFOTO, Nové Zámky.
2005 – 2. miesto v medzinárodnej fotosúťaži, Budapešť. AMFO a DIAFOTO – zvláštna cena v regionálnom kole, Šurany a zvláštna cena v krajskom kole, Nitra. – 2. cena na medzinárodnej výstave umeleckej fotografie, Budapešť. – 2. cena za kolekciu Energia cez objektív, Košice.
2006 – 3. cena od „Photograpic Society of America“, Southampton (Veľká Británia). 2007 – čestné uznanie za dve diela, AMFO, Nesvady.
2009 – zvláštna cena župy Komárom-Esztergom. – 3. cena FIAP od Agens International Photo Competition, Budapešť.
V roku 2008 získal od Medzinárodného spolku umeleckých fotografov titul AFIAP.
V roku 2009 od Spolku maďarských umeleckých fotografov získal titul E-MAFOSZ.
Text a foto:Helena Rusnáková

PaedDr.Helena Rusnáková (OA Šurany)

Stredoškolská učiteľka predmetov nemecký jazyk a dejepis.

Téma TASR