Nikdy viac holokaust

Ing. Janka Andrisová, 17. mája 2018 8:18

Študenti OA v Dolnom Kubíne na Mierovom pochode

Dolný Kubín 17. mája (SkolskyServis.sk) - Stretnúť sa s človekom ktorý prežil holokaust, počuť jeho spomienky, útrapy ktorými musel prejsť spolu s najbližšími je zážitok, ktorý zanechá v mladých ľuďoch hlboký dojem. Žiaci Obchodnej akadémie v Dolnom Kubíne mali to šťastie, že sa mohli stretnúť s pánom Tiborom Spitzom, ktorý sa sedem mesiacov ukrýval pred fašistami v diere pod koreňmi stromu v horách neďaleko Dolného Kubína.
Študenti OA v Dolnom Kubíne na Mierovom pochode Foto: Ing. Janka Andrisová

Tibor Spitz sa narodil v roku 1929 v Dolnom Kubíne, jeho otec bol kantor, maminka učiteľka v židovskej škole. Preto v roku 1942 rodina dostala výnimku a vyhla sa transportom. V roku 1944 po potlačení SNP, keď už bolo zrejmé že sa transportu do koncentračného tábora nevyhnú, vykopali si v lese nad dedinkou Srňacie dieru, v ktorej sa ukrývali od septembra 1944 až do apríla 1945, kedy bol oslobodený Dolný Kubín. Po vojne sa rodina presťahovala do Liptovského Mikuláša, kde pán Tibor zmaturoval na gymnáziu, potom vyštudoval chémiu a pôsobil ako špičkový odborník v sklárskom priemysle. Po roku 1968 spolu s manželkou Noemi z Československa emigrovali. Dnes žije v mestečku Kingston v USA. Vo vedeckých kruhoch je známy ako jedinečný chemik v sklárskom priemysle, vedec, vynálezca, uznávaná osobnosť a v umeleckom svete ako sochár a maliar. Vo veku necelých 89 rokov je veľmi vitálny a činorodý.
Študenti OA v Dolnom Kubíne na Mierovom pochode Foto: Ing. Janka Andrisová

Pán Tibor Spitz spolu s manželkou prijali pozvanie Oravského múzea P. O. Hviezdoslava a Združenia Femina a pricestovali do Dolného Kubína. Na besede so žiakmi stredných škôl im pán Tibor veľmi pútavým spôsobom porozprával o období 2. svetovej vojny a hrôzach, ktoré priniesla. Po viac ako 73 rokoch sme spolu s ním vyšli k miestu úkrytu jeho rodiny, kde dojemne vyrozprával skutočný príbeh plný utrpenia ale aj nádeje, ktorý prežil so svojimi blízkymi ako 14 ročný chlapec. Žiaci si nedokázali ani predstaviť, ako rodina dokázala prežiť dlhých sedem zimných mesiacov v diere, kde sa k sebe tlačilo šesť ľudí. Na tomto pamätnom mieste upozornil mladých ľudí na nebezpečenstvo, ktoré so sebou nesie extrémizmus a nenávistné prejavy, ktoré sa šíria najmä prostredníctvom sociálnych sietí. Vyzval ich, aby bojovali za slobodu a demokraciu a nedopustili, aby sa hrôzy 2. svetovej vojny zopakovali.

„Neviem, či sa dá vôbec dnešnej mládeži vysvetliť, že deportovaní a zavraždení boli predtým plnoprávni občania Republiky a líšili sa jedine tým, že náboženstvo ich predkov bolo trochu iné“. Táto úvaha vedie pána Spitza k návštevám škôl, kde sa medzi žiakmi snaží šíriť myšlienky lásky a porozumenia. My mu úprimne ďakujeme, že bol ochotný pricestovať „spoza oceánu“ aj k nám.

Študenti OA v Dolnom Kubíne na Mierovom pochode Foto: Ing. Janka Andrisová

Ing. Janka Andrisová (Obchodná akadémia Dolný Kubín)

Som učiteľka odborných ekonomických predmetov a koordinátorka projektovej činnosti na škole.

Téma TASR