Nesmieme zabudnúť

Ivana Šaffová, 13. septembra 2017 11:19

„Úcta k minulosti – to je vlastnosť, ktorá odlišuje vzdelanca od divocha.“ - A.S.Puškin

Slávnostné odhalenie miniatúry michalovskej synagógy Foto: TASRMichalovce 13. septembra (Skolsky.Servis.sk) - 8.9.2017 sa študenti SOŠ obchodu a služieb v Michalovciach - študenti II.C triedy, spolu so študentkami Ivanou Šaffovou a Monikou Duncovou (IV.C), pod vedením Ing. J. Šütőovej, zúčastnili na slávnostnom odhalení miniatúry michalovskej synagógy, ktorá kedysi stála na mieste dnešnej polikliniky. Táto výnimočná akcia bola súčasťou projektu, ktorý zorganizovali predstavitelia popredných mestských inštitúcií k Dňu obetí holokaustu a rasového násilia. Tento deň si pripomíname 9. septembra.

Synagógu vytvoril akademický sochár Ján Leško. Nájdete na nej nápis v slovenskom jazyku, hebrejskom jazyku a v braillovom písme, taktiež QR kód, ktorý vám po nasnímaní zobrazí ďalšie informácie týkajúce sa židovskej problematiky v Michalovciach.

Súčasťou akcie bolo aj slávnostné otvorenie Galérie pod nebom, ktorá bude Michalovčanom, ale aj návštevníkom voľne prístupná.

Na tému Židia v Michalovciach bol vytvorený aj informačný bulletin a pripravované sú aj židovské Špacirky po varošu s miestnym historikom.Viac informácií nájdete na stránke www.novinyzemplina.sk.

Téma TASR