Narcisom proti rakovine

Anna Mária Zimová, 26. apríla 2019 11:19

Aj tento rok 11. apríl patril podpore ľudí s onkologickým ochorením.

Drobné žlté narcisy, ktoré sa dajú pripnúť na bundu či tašku, tento rok rozdávali žiaci 3. Ab a sexty z Tilgnerky Foto: Anna Mária Zimová


Bratislava 26. apríla (SkolskyServis.sk) - Zbierky ku Dňu narcisov, ktoré sú každoročne v apríli, sú už po Slovensku tradične známe. Rovnako na Tilgnerke je dobrým zvykom, že sa do tejto akcie pod vedením p.uč. A. Rácovej vždy radi zapojíme. Aj tento rok 11. apríl patril podpore ľudí s onkologickým ochorením.

Drobné žlté narcisy, ktoré sa dajú pripnúť na bundu či tašku, tento rok rozdávali žiaci 3. Ab a sexty na rôznych stanovištiach oblečení v žltých tričkách, ale aj priamo v triedach a na chodbách našej školy. Mnohí žiaci sa štedro zapojili, nechýbali väčšie či menšie dary, každý rád vytiahol to, čo mal vo vrecku či v peňaženke s ochotou pomôť a prispieť na dobrú vec.

Čo to je to ale za deň? Liga proti rakovine, ktorá organizuje Deň narcisov na Slovensku, vznikla 19. 1. 1990 v Bratislave. V tom istom roku bola prijatá za člena Európskej asociácie Líg proti rakovine (ECL) a za člena Medzinárodnej únie proti rakovine (UICC) so sídlom v Ženeve. V roku 1997 sa uskutočnil prvý deň narcisov, ktorého téma bola Žena a rakovina. Pripnutie narcisu v tento deň je znakom spolupatričnosti a peniaze z dobrovoľných príspevkov putujú predovšetkým na realizáciu projektov pre onkologických pacientov počas celého roka. Rakovina si nevyberá. Týka sa dospelých i detí, žien i mužov, v každom veku. Našťastie, ako napreduje výskum, je čoraz viac spôsobov, ako ju poraziť.

Kam vlastne putujú vyzbierané peniaze? Mnohé idú na podporu rodín či jednotlivcov, ktoré priamo trpia rakovinou, na rôzne projekty, ktoré im skvalitnia život. Vyzbieralo sa 4107,57 EUR , čo sa ešte nikdy tak veľa nepodarilo! Perfektné!

Keďže mnohí tilgneráci prispievali okamžite a masovo, nedalo nám neopýtať sa: Na koho si myslel/a ty keď si si pripínal/a svoj narcis?

Text a foto: Anna Mária Zimová, III.Ab

Téma TASR