Najmladšou sopkou na svete je Paricutin

Júlia Milanová, 11. januára 2013 13:38

Paricutin poskytol vulkanológom zriedkavú možnosť dokumentovať zrod, rast a smrť sopky.

Liptovská Teplička 11. januára (TASR) - Na svete je viac ako 1400 aktívnych sopiek starých niekoľko tisíc či milión rokov. Existuje však aj jedna, ktorá vznikla len pred niekoľkými rokmi. Je to sopka Paricutin. Príbeh jej vzniku je veľmi zaujímavý. 20. februára roku 1943 objavil jeden mexický roľník na svojom poli trhlinu, z ktorej stúpal dym. V noci sa odtiaľ ozval výbuch a ráno stál na poli deväť metrov vysoký kužeľ, z vrcholu ktorého ešte stále vyletoval popola úlomky hornín. Zrodila sa nová sopka. Koncom roka dosiahol sopečný vrch výšku 300 metrov a pochoval pod sebou dedinku Paricutin, podľa ktorej dostal meno. Neskôr z neho začala vytekať láva ktorá zničila desať kilometrov vzdialené mestečko.
Najmladšia sopka na svete Paricutin Foto: mondoimmagini.blogspot.sk

Je súčasťou vulkanickej oblasti Michoacán-Guanajuato , ktorý pokrýva veľkú časť západnej centrálneho Mexika. Po desiatich rokov svojej činnosti Paricutin utíchol a dosiaľ zostáva v pokoji. Keďže však leží v zóne aktívnej sopečnej činnosti, môže sa kedykoľvek prebudiť k životu. Tejto sopke patrí právom miesto najmladšej sopky na svete.
Zdroj: Encyklopédia, čarovný svet
Júlia Milanová Gymnázium P. U. Olivu Poprad

Júlia Milanová (Gymnázium P. U. Olivu Poprad)

Volám sa Júlia. Chodím na cirkevné gymnázium. Baví ma šport (futbal, atletika...), dejepis. Rada píšem o problémoch v spoločnosti o zaujímavostiach a o rôznych podujatiach. Ešte neviem, čím by som v budúcnosti chcela byť :D

Téma TASR