Na Slovensko zavítali v rámci výmeny ruskí študenti

Petra Gerhátová, 21. septembra 2018 7:59

Ubytovali ich rodiny žiakov šurianskeho gymnázia.

Šurany 21. septembra (SkolskyServis.sk) - Slovensko navštívia v rámci výmenného pobytu ruskí študenti. Celkom 18 stredoškolákov s dvomi učiteľkami z mesta Alexandrov prišlo vo štvrtok 20. septembra do Šurian, kde strávia viac ako týždeň. Ubytovaní sú v rodinách žiakov šurianskeho gymnázia.

Pobyt je pokračovaním vzájomnej spolupráce, ktorú so Strednou všeobecnou školou v Alexandrove nadviazalo na jar tohto roka Gymnázium Šurany. Podobné výmenné pobyty so žiakmi z Ruska sú na Slovensku pomerne ojedinelé.

“Sme veľmi radi, že sa nám podarilo nadviazať takéto vzťahy. Cieľom pobytu ruských študentov u nás je prezentácia slovenskej a ruskej kultúry a upevňovanie vzťahov medzi mládežou. S niektorými z týchto žiakov sme sa stretli ešte počas nášho školského výletu do Moskvy, odvtedy si aj naši žiaci s nimi píšu. Teraz, keď ich vítame u nás doma, máme pre nich pripravený pestrý program. V piatok ich privítame u nás v škole, víkend strávia s rodinou, v ktorej budú ubytovaní, cez týždeň sa k nám pripoja na vyučovaní a neskôr im ešte ukážeme Bratislavu, Banskú Štiavnicu, múzeum Puškina v Brodzanoch a múzeum Kutuzova v Rišňovciach,” uviedla organizátorka výmenného pobytu a učiteľka ruského jazyka na gymnáziu v Šuranoch Petra Gerhátová.

Z Ruska pišlo na Slovensko celkom deväť chlapcov a deväť dievčat spolu s dvomi učiteľkami. Strávia tu deväť dní, počas ktorých budú ubytovaní v rodinách žiakov šurianskeho gymnázia, ktorí sa prihlásili, že majú záujem o takúto kultúrnu výmenu. Ruskí študenti pochádzajú z mesta Alexandrov, ktoré je od Moskvy vzdialené asi 100 kilometrov.

Petra Gerhátová
učiteľka ruského jazyka na Gymnáziu Šurany

Téma TASR