Na Karlovke už pred maturitou

PaedDr. Helena Čižmárová, 17. októbra 2015 11:29

Učitelia a študenti Gymnázia svätých košických mučeníkov na štyri dni vymenili milované Košice za „stovežatú“ Prahu a tá opäť nesklamala.

Foto: PaedDr. Helena ČižmárováKošice 17. augusta (SkolskyServis.sk) - Začiatok októbra sa na Gymnáziu sv. košických mučeníkov niesol v znamení poznávania kultúry a histórie hlavného mesta Českej republiky – Prahy. Napriek premenlivému počasiu sme počas štyroch dní od 05.10. do 08.10.2015 naplno nasávali atmosféru stredoeurópskeho veľkomesta, spoznávali jeho známe aj menej známe skvosty, kamenné uličky, historické námestia, kostoly a mnohé iné kultúrne pamiatky.
„Babylon národov“ mnohých uchvátil, očaril ba i vyrazil dych. Zaujímavé expozície nám ponúklo Národné technické múzeum. Nahliadli sme do histórie dopravy, astronómie, architektúry, baníctva, hutníctva, chémie, tlačiarenských strojov, fotografie, merania času, techniky domácnosti i televízneho štúdia.
Niektorých fascinoval, niektorých prekvapil moderný viacposchodový betónový skelet Národnej technickej knižnice, ale všetkých nadchlo technické vybavenie i množstvo služieb, ktoré táto knižnica ponúka. Najviac nás zaujali teamové i nočné študovne a samoobslužný pult na vrátenie či požičanie kníh.
Obdivovali sme modernú pražskú ZOO, kde zvieratá žijú v podmienkach, ktoré sa veľmi približujú ich prirodzenému prostrediu.
Foto: PaedDr. Helena Čižmárová

V Divadle Hybernia sme si okrem upevnenia zásad spoločenského správania pozreli jeden z najhranejších a najznámejších svetových baletov – Labutie jazero.
Neobišli sme ani národnú kultúrnu pamiatku Karolinum. V súčasnosti je sídlom rektora a centrálnych inštitúcií Karlovej univerzity. Zasadá tu akademický senát a slúži na slávnostné i reprezentačné účely. Pri soche kráľa Karola IV. mnohí z nás na chvíľu zatúžili študovať na tejto akademickej pôde.
Neopísateľnou atmosférou dýchali aj Staromestské námestie so slávnym orlojom, Václavské námestie, Karlov most i Hradčany. Praha je jednoducho mesto, v ktorom sa na každom kroku prelína národ s národom, história so súčasnosťou, poézia s každodenným ruchom a monotónnosťou. Mesto, ktoré má každému čo ponúknuť.

Foto: PaedDr. Helena Čižmárová

Téma TASR