Mozart a Salieri - Bohom milovaný

Alžbeta Bujdošová, 19. júna 2017 10:31

18.storočie, streda 14.júna 2017. Aj takto sa dá vyjadriť veľkoleposť operného diela Nikolaj A. Rimskij Korsakov: MOZART A SALIERI / Marián Lejava: BOHOM MILOVANÝ

Foto: SDKE


Košice 19. júna (SkolskyServis.sk) - Dvaja hudobní géniovia sa stretávajú na scéne v štátnom divadle v Košiciach. Je faktom alebo mýtom to, že Salieri otravil presláveného Boha Mozarta? Vy ako divák sa smiete rozhodnúť sám, a to očami romantizmu alebo súčasnosti a to z rôznych jazykových uhlov, ruštiny, taliančiny, nemčiny či angličtiny.

V prvom výstupe sa vyobrazuje krásne spracovanie mýtu o tom, ako Salieri trávi Mozarta jedom namiešaným jeho milou zosnulou. Je to Božské byť Bohom, no Salieri ním nie je, pretože môže existovať len jediný, a to Wolfgang, jeho drahý priateľ.

V mladosti sa Salieri vzdal vedy, poznatkov, štúdia a svoju pozornosť upriamil na hudobné vlny, ich prílivy a odlivy a ako navzájom súvisia. Od na rozdiel od Mozarta dosiahol slávu potom. Wolfgang Amadeus Mozart? Stačilo pierko, papyrus a prvé tóny klasicizmu boli na svete. Nik sa mu nevyrovnal, nik nebol ním aj keď mnohí sa o to pokúšali. Mozart bol jediným svojho druhu, čo ho robilo Bohom, ktorým je dodnes.

Herecké obsadenie sa vyrovná svetovému, ako dôkazom je schopnosť presvedčiť publikum o znalosti jazykov a ich opernému spevu.

Oba výstupy majú niečo spoločné, mýtus a fakt o Mozartovi a Salierim, ale líšia sa svojim dejom. Prvý akoby nebol začiatkom toho druhého a druhý pokračovaním toho prvého. Prvý výstup má uviesť diváka do mýtu, druhý do faktu a skutočnosti.

Štátne divadlo v Košiciach uviedlo v stredu 14.júna jednu zo svojich majstrovských opier „Nikolaj A. Rimskij Korsakov: MOZART A SALIERI / Marián Lejava: BOHOM MILOVANÝ“ kde perfektne vyobrazujú prostredníctvom spevu a hudby život a smrť majstra, génia a boha 18.storočia.

Herecké obsadenie, réžia, hudobný zbor dotvárajúci atmosféru mysle Salieriho, scéna a kostýmy, zbormajster, videoprojekcia, no hlavne dirigenti a orchester ukázali svoje najlepšie výkony. Tento deň sa píše do histórie tak ako prvé malé krôčiky týchto dvoch svetových skladateľov.

Zroj fotografií: http://www.sdke.sk/sk/opera/nikolaj-rimskij-korsakov-mozart-salieri-marian-lejava-bohom-milovany (oficiálna stránka Štátneho divadla v Košiciach)

Téma TASRPoužívaním stránok SkolskyServis.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac