Mobil - fenomén súčasnosti

Matúš Líškay, 16. februára 2018 13:20

Mobilný telefón, alebo skrátene mobil, je zariadenie určené predovšetkým na komunikáciu, avšak s dobou prináša už aj mnohé iné vymoženosti. Dokážete si predstaviť byť bez neho?

Nová Baňa 16. februára (SkolskyServis.sk) - Zamysleli ste sa nad otázkou či by ste si vedeli predstaviť život bez mobilu ? Dovolím si tvrdiť, že len málo ľudí z nás by to dokázalo. Doba pokročila, technológia sa neustále posúva vpred a nám neostáva nič iné, ako sa jej prispôsobiť. Ľudstvo malo v minulosti problém zvyknúť si na niečo nové, avšak, keď už sa “oťukali” tak zistili, že nie všetko treba hneď zatracovať. Väčšina z nás si však už zvyká na nové veci veľmi rýchlo a tak povediac automaticky ich zabudujeme do našich každodenných životov. Dám jednoduchý príklad. Keď sme pri tých mobiloch , povedali by ste niekedy, že Vaša babka bude mať dotykový mobil (nedajbože luxusnejší) ako vy a bude ho plnohodnotne využívať na správy, objednávky, platby, hudbu a podobne ? Ja teda nie. Jeden by však nepovedal, že mobil môžeme využívať na toľké množstvo vecí. Dovoľte mi predstaviť vám aspoň tie najzákladnejšie.
Foto: Pavel Neubauer/TASR

Je kontroverzné povedať, že s príchodom mobilu komunikácia medzi ľudmi vzišla na vyšší level. Ľudia staršej generácie by vám s istotou oponovali. S určitosťou však môžeme povedať, že sa komunikácia výrazne zmenila. Či k horšiemu alebo lepšiemu nechám na vás, čitateľoch. Vo všeobecnosti sa začala vytrácať komunikácia “zoči voči” a postupne narastala komunikácia prostredníctvom mobilu. Oba typy komunikácie majú svoje výhody. Prostredníctvom mobilu môžeme komunikovať prakticky kedykoľvek. Nemusí to byť iba formou klasického hovoru, ale aj SMS, správ na Facebooku a iných sociálnych sieťach či aplikácii. Komunikácia zoči voči je v tomto ohľade ťažšie zrealizovateľná, avšak je o niečo účelnejšia, úprimnejšia a dá človeku viacej ako keď si píšete na vzdialenosť niekoľkých desiatok kilometrov. Za kombináciu oboch komunikácii môžeme považovať napríklad videohovor, ktorý je tiež veľmi populárny a využívaný.

Komunikácia nie je jediná zmena, ktorú mobil priniesol. V dnešných “smartfónoch” je možné si stiahnuť aplikácie rôznych spoločností, predajcov, vďaka ktorým môžete nakupovať z pohodlia domova či kaviarne. Pre ľudí, ktorí nemajú notebook či počítač a sú od týchto obchodov vzdialení, je to obrovská výhoda. Nenájdeme tu len aplikácie na nakupovanie, ale napríklad aj na Internet banking. Ľahký prístup, pomerne rýchle vybavenie, spokojnosť užívateľa.

Hudba je neoddeliteľnou súčasťou ľudí. Určite každé ráno v autobuse či vlaku vidíte ľudí so slúchatkami v ušiach , ktorí sú v tom čase vo svojom vesmíre. Možnosť mať hudbu v mobile je určite obrovské pozitívum. V minulosti sa používali diskmeny či volkmeny, ale predstava, že cestujete so zbierkou CD alebo kaziet je už veľmi nereálna. Pamäťové karty do mobilov (s výnimkou iPhone) a aplikácie ako Spotify, iTunes, Deezer či SoundCloud nám ohromne zjednodušili prísun nami obľúbenej hudby.


Čo nám slúži lepšie na zachytenie skvelých momentov ako fotky? Väčšina rodín má doma plné albumy fotografií z osláv, dôležitých dní či bežných dní. Fotografie sú fajn, ale pokiaľ ich je mnoho a zaberajú miesto, je tendencia ich odložiť niekam preč. Zabudovanie fotoaparátu a kamery do mobilov zjednodušilo robenie fotiek či videí, a aj prístup k nim. Pozrieť si ich môžeme kedykoľvek chceme bez toho, aby nám zaberali miesto (okrem toho na karte).


Týchto pár dôvodov jednoznačne môžeme zaradiť medzi významné i výrazné zmeny. Aký bude ďalší vývin technológie ? Čo nám prinesie nabudúce ? Nechajme sa prekvapiť.

Téma TASR