Mimo mňa a okrem mňa nie je to isté

Mária Škultétyová, 11. júna 2018 6:56

Ani okrem mňa a okrem mňa nemusí vždy znamenať jedno.

Ťaháky zo slovenčiny Foto: TASR


Bánovce nad Bebravou 11. júna (SkolskyServis.sk) - Niekedy sa predložka mimo nesprávne používa miesto predložky okrem, napr.: Mimo mňa prišli všetci. Mimo teba už nemám nikoho. Nič mimo futbalu ho nezaujíma. Máme otvorené každý deň mimo nedele.

Čo by sme mali vedieť, aby sme takéto chyby nerobili?

Mimo je predložka s genitívom a znamená vedľa, popri a tiež vyňatie z nejakého prostredia alebo deja; predložkovým spojením zvyčajne vyjadrujeme miesto: Lopta preletela mimo mňa. Bez slova prešli mimo nás. Žijem mimo mestského ruchu. Strela išla mimo bránky. Stretávame sa mimo školy. Zišiel mimo cesty.

Okrem je predložka s genitívom a vyjadruje:

- vyňatie, vylúčenie z niečoho: Prišli všetci okrem mňa. V maštali okrem kozičky nič iné nemajú. Okrem špenátu zje všetko.,

- existenciu, prítomnosť niekoho alebo niečoho popri existencii, prítomnosti iných osôb alebo vecí: Okrem mňa prišli ešte piati. V maštaľke majú okrem kozičky aj jednu kravičku. Okrem špenátu pestuje aj brokolicu a kapustu.

Pre úplnosť si ešte povedzme, že predložka okrem sa používa aj vo vetách typu: okrem (všetkého) žartu - naozaj, skutočne, vážne: Okrem všetkého žartu, z bazéna som vyšiel bez plaviek. A môžeme ju použiť ako podraďovaciu spojku s obmedzovacím významom: okrem keď, okrem že: Nič také sa nestalo, okrem že neprišli.Téma TASR