Mimo cestu? Alebo mimo cesty?

Mária Škultétyová, 4. júna 2018 6:47

Slovo mimo môže byť príslovkou alebo predložkou.

Ťaháky zo slovenčiny Foto:TASR TASR


Bánovce nad Bebravou 4. júna (SkolskyServis.sk) - Použijeme ju vtedy, ak chceme vyjadriť:

- vyňatie niekoho alebo niečo z nejakého okruhu, prostredia, z nejakého deja: byť mimo domu; bývať mimo mesta, von z mesta; život žiaka mimo školy; stáť mimo dostrelu;

- vedľa, popri: Čo raz pozdvihne nohu, to mu kročí mimo. (Kuk.); prešiel mimo mňa.

Pri predložke mimo robíme chybu, keď ju spájame s akuzatívom, napríklad: Opitý vodič zišiel mimo cestu. Pracujem v hlavnom meste, ale bývam mimo Bratislavu. „Niektorí z opozície by ma najradšej videli mimo zákon,“ vyjadril sa istý politik. „Podľa prvých informácií zosadlo tornádo nad lúky a polia mimo zastavanú oblasť,“ písalo sa v správe o tornáde v Maďarsku.

Aby sme takéto chyby nerobili, pamätajme si, že predložka mimo sa viaže iba s genitívom, preto uvedené vety majú túto správnu podobu: Opitý vodič zišiel mimo cesty. Pracujem v hlavnom meste, ale bývam mimo Bratislavy. „Niektorí z opozície by ma najradšej videli mimo zákona,“ vyjadril sa istý politik. „Podľa prvých informácií zosadlo tornádo nad lúky a polia mimo zastavanej oblasti,“ písalo sa v správe o tornáde v Maďarsku.

Na záver ešte jedna poznámka:

Predložka mimo sa nesprávne používa namiesto predložky okrem. Majú mimo valašiek i dve pištole (Ráz.), správne okrem valašiek. Slovné spojenie mimo iného/mimo iné je nespisovné, správne povieme okrem iného.
Téma TASR