Lyžiarske stredisko 3 minúty od centra mesta?

Lukáš Ovseník, 8. februára 2018 8:36

Keď neprší aspoň kvapká.

Považská Bystrica 8. februára (SkolskyServis.sk) - Žijem v Považskej Bystrici, konkrétne na sídlisku Rozkvet už od malička. To, že sa Rozkvet nachádza na povästnom veľkom ‚‚akokeby‘‘ kopci, vedia všetci. Taktiež aj to, že hlavne počas horúcich letných dní môže byť dosť makačka vyjsť peši na Rozkvet. Ale to, že v zime pokiaľ je perinbaba štedrá, nie je problém priamo z Rozkvetu zlyžovať skoro do centra mesta a následne sa lanovkou v podobe pomy vyviesť naspäť, vie len málokto.
Foto: Lukáš Ovseník/ Archív Považská Bystrica

Je treba povedať že vlek by síce neuspokojil potreby skúsených lyžiarov a samozrejme porovnávať ho s väčšími strediskami tiež asi nemá význam. Ale narovinu každý sa lyžovať musí najprv naučiť a až potom sa môže vybrať zdolávať tie najprudšie a najdlhšie zjazdovky. A učenie hlavne pre ľudí z Považskej nemohlo byť pohodlnejšie. Od domova je to čo by kameňom dohodil, vstup je zadarmo a o príjemne strávený deň je postarané. Taktiež je vlek výborná možnosť pre mladších či starších ktorý nemajú možnosti cestovať za kvalitnými lyžiarskymi strediskami desiatky kilometrov.

Avšak zamyslel som sa nad tým z iného pohľadu. Kto za týmto všetkým stojí, koľko na to bolo treba peňazí a vďaka čomu majú Považskobystričania takú skvelú možnosť mať svah priamo pod domom? Na internete som nenašiel nič o pôvode tohto projektu, tak som sa teda vybral do mestského archívu, pre nejaké informácie. A môžem povedať že som toho bohužiaľ nenašiel veľa ale za to celkom zaujímavé informácie. A to napríklad, že cena počiatočnej výstavby sa vyšplhala na skoro milión, vtedy ešte československých korún. Druhá zaujímavá vec bola tá, že na projekte sa začalo pracovať už v roku 1976 a to pod vedúcim pánom inžinierom Miroslavom Bellayom. Čo ma tiež zaujalo bolo aj to, že mestský vlek sa mal niesť pod názvom „Pod Maskovou“. Na daný projekt bolo vyhradených až 8000 metrov štvorcových.

Na záver by som dodal, že ako obyvateľ mesta Považská Bystrica som na takúto stavbu u nás v meste pyšný, veď predsa kto prejde z domu pár metrov a je na svahu? Pokiaľ je dobrá zima a dostatok snehu, stredisko je v prevádzke každý víkend a po dohode s pánom prevádzkovateľom možno aj niektoré ostatné dni v týždni. Minimálne za vyskúšanie to rozhodne stojí.

Za vyššie uvedené informácie a takisto plán vleku ďakujem mestskému archívu v Považskej Bystrici.

Foto: Lukáš Ovseník/ Archív Považská Bystrica


Foto: Lukáš Ovseník/ Archív Považská Bystrica

Lukáš Ovseník (Gymnázium Považská Bystrica)

Študujem na Gymnáziu v Považskej Bystrici, a v ďalšom štúdiu by som chcel pokračovať v žurnalistike.

Téma TASR