Lipovské predvianočné mrazenie

Alena Ursínyová, 2. januára 2013 9:33

Občianske združenie Lipovian sa rozhodlo uctiť si staré zaužívané tradície a nezanevrieť na ne ani v 21. storočí.

Foto: Vladimír Vrábel
Lipová 2. januára (TASR) - Pani zima v tomto roku rozostrela svoj závoj i v obci Lipová. Denné teploty klesli pod nulu, noci sa stali mrazivejšími než doteraz, trávniky sa zmenili na biele koberce a v ovzduší bolo cítiť príchod vianočných sviatkov. Dokonalá kombinácia na oslavu vianočných i predvianočných tradícií, zohrievania sa pri horúcom varenom vínku, či punči a stretávanie sa s blízkymi ľuďmi.

Občianske združenie Lipovian sa rozhodlo uctiť si staré zaužívané tradície a nezanevrieť na ne ani v 21. storočí! Dňa 16. decembra sa v kultúrnom dome v obci Lipová rozprestreli stoly, vysvietilo pódium a začal sa variť punč a víno. Program sa po celý čas niesol v duchu Vianoc a trval od 14.00 do 19.00 hodiny. Jadrom celej akcie boli trhy, na ktorých obyvatelia obce ponúkali na predaj svoje výrobky - ručne vyrobené vianočné dekorácie, rôzne druhy ozdôb vhodné aj na stromček, oblátky, med, nechýbali ani vianočné koláčiky a na zahriatie sa podávalo varené víno.
Foto: Vladimír Vrábel
Na večeru sa podávala kapustnica, ktorá sa varila vo veľkom kotle a potešila všetkých návštevníkov trhu. O 15.00 hodine sa na pódiu začal sprievodný program. Otvoril ho Marek Bednárik, ktorý zaspieval vianočné piesne White Christmas, Panis Angelicus, Silent Night a Adeste Fideles. O 16.00 nasledovalo vystúpenie folklórneho súboru Košovian z Kanianky, ktorý svoje spevácke výkony obohatil v prestávkach humornými scénkami, aké dokáže písať len život sám. Po večeri, cca o 18.00 h, nastal čas dramatického pásma nazvaného Stridžie dni, ktoré trvajú od Kataríny do Tomáša a viazali sa tiež na Mikuláša, či Luciu.
Foto: Vladimír Vrábel

Predvianočné obdobie je v tomto čase naplnené ochrannou a ľúbostnou mágiou. Na pódiu postupne dievčatá v kroji predstavili tradičné predvianočné sviatky a začali Katarínou (25. november). Od tohto dátumu sa ľudia ochraňovali konzumovaním cesnaku a robením krížov, začali sa priadky a páračky. Na podujatí predviedli aj páranie peria. Na starodávnom, vyše 80-ročnom tkáčskom stroji zdedenom po predkoch z Oravy ukázali, ako sa v dávnych časoch tkali látky, pri čom sa bez tohto stroja ľudia nedokázali obísť. Na Ondreja (30. november) si ľudia zaužívali zvyk veštenia, čo sa týka vydaja dievčat. K bežným časom patrilo varenie halušiek s lístočkami, na ktorých boli napísané chlapčenské mená. Prvý lístok s menom chlapca dievča oboznámil o jej budúcom manželovi. Na javisko zavítal i Mikuláš a rozdával deťom perníky a hladil ich po líčkach. Mikuláš je najobľúbenejší dátum pre deti. U nás predstavuje patróna rybárov, lodníkov, pltníkov a detí. Masky anjela, čerta a Mikuláša sa začali objavovať až v 19. storočí.
Potom sa nad pódiom „zatiahli čierne mraky“ a hlavné slovo dostali tancujúce bosorky Lucie so sviečkami a metlami, ktorými ometali ľudí a všetky kúty. Deň Lucie sa považoval za najvýznamnejší zo stridžích dní, pretože ho považovali za najkratší deň v roku. Dlhá noc bola otvorená všetkým temným silám stríg. Lucia pochádzala zo Syrakúz a zomrela ako mučeníčka. Podľa legendy jej vnútili pohanského ženícha, ktorého očarili jej nádherné oči. V rozpore s kresťanskou tradíciou vystupovala Lucia ako najväčšia bosorka. Vyvrcholením tohto obdobia bol deň zimného slnovratu - Tomáš. V to ráno chodili vinšovať polazníci a prvého, kto vošiel do domu pohostili. Podľa toho, ako sa im vodilo celý rok, považovali ho za dobrého alebo zlého. Preto ľudia najradšej posielali malé zdravé deti ako prevenciu voči chorobám.
Foto: Vladimír Vrábel

Občianske združenie Lipovian vnieslo do povetria čaro zaužívaných sviatkov a zmrazilo dych miestnym obyvateľom programom, na ktorý rýchlo nezabudnú. Vrátilo ich o pár desaťročí späť, priblížilo ich čaro a romantiku a taktiež ukázalo, aká dôležitá je spolupatričnosť a zdravie. Na okamih nastal magický čas fantázie, kúzlo vládkyne noci, v povetrí „svišťali stridžie metly“, kedy temnota prevládala nad dobrom a ľudia sa pred ňou chránili magickými predmetmi, rastlinami a rôznymi rituálmi.

Alena Ursínyová, Obchodná akadémia Šurany

Téma TASR