Levickí priemyslováci priniesli zo strojárskej olympiády ocenenia

TASR, 15. februára 2017 10:23

Strojárskaolympiáda sa konala uplynulý týždeň a bola spojená s Dňom otvorených dverí na Strojníckej fakulte Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave.

Ilustračné foto Foto: STU


Levice 15. februára (TASR) - Študenti Strednej priemyselnej školy (SPŠ) v Leviciach boli úspešní vo finálovej časti súťaže technickej tvorivosti - 10. ročníka Strojárskej olympiády, ktorá sa konala uplynulý týždeň a bola spojená s Dňom otvorených dverí na Strojníckej fakulte Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave.

Súťažiaci z levickej "priemyslovky" najprv absolvovali dve kolá súťaže cez internet. "V prvom kole odpovedali formou online testu na otázky z matematiky a fyziky. V druhom kole sa popasovali s otázkami zo všeobecného strojníctva a otázkam z odboru podľa zamerania práce. Tvorivým kolom súťaže bolo kolo číslo tri. Žiaci vypracovali súťažnú prácu na tému v niektorej z oblastí automobily a mobilné pracovné stroje, aplikovaná mechanika a mechatronika, automatizácia, nové trendy, technológie, procesy a aplikácie v strojárstve," vysvetlil riaditeľ SPŠ Levice Roman Karaffa.

Žiak štvrtého ročníka SPŠ Levice odboru strojárstvo Milan Vrábel zvíťazil v kategórii Automobily a mobilné pracovné stroje a súčasne získal špeciálnu cenu - finančnú odmenu od Volkswagen Slovakia. "Ocenený bol za úžasný výtvor, navrhol, skonštruoval, dokonca aj vyrobil dvojmiestne terénne vozidlo – buginu," informoval riaditeľ SPŠ Levice, s tým, že druhé miesto obsadil v inej kategórii žiak z rovnakej triedy Peter Ziman. Jeho parketou boli nové trendy, technológie, procesy a aplikácie v strojárstve. Takisto si zo súťaže odnáša finančnú odmenu za prácu Návrh rámu a výroba malotraktora.

Súčasťou strojárskej olympiády bol aj prvý ročník strojárskej „GRAND PRIX“ - jarná séria. "Všetci finalisti bez ohľadu na umiestnenie budú v prípade záujmu prijatí na štúdium na Strojníckej fakulte STU bez prijímacích skúšok a bez úhrady poplatku za prijímaciu skúšku," dodal Karaffa.

Cieľom súťaže bolo zvýšenie povedomia technického vzdelávania u stredoškolskej mládeže a propagácia technického vzdelávania. Súťaž je určená všetkým študentom stredných škôl, ktorí majú záujem súťažiť a overiť si vedomosti v oblastiach - matematika, fyzika, strojníctvo a odborné strojárske zamerania, získať zaujímavé poznatky a skúsenosti a bližšie spoznať Strojnícku fakultu STU v Bratislave.Téma TASR