Ako sa v lete vyhnúť nepríjemnostiam a užiť si ho v zdraví?

Matej Horňák, 8. júla 2013 10:10

Letné mesiace nie sú len chvíľami oddychu pre žiakov, ale aj časom dovoleniek pre rodiny.

V lete sú obľúbené najmä výlety do prírody. Ani tam však netreba zabúdať na ochranu zdravia. Foto: Matej Horňák
Sereď 8. júla (SkolskyServis.sk) - Ľudský organizmus musí v týchto dňoch znášať obrovskú záťaž najmä v podobe extrémnych teplôt či výkyvov počasia. Preto treba zvýšenú pozornosť venovať aj jedlám a nápojom, najmä vhodnej teplote skladovania.

Ako uvádza správa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ), odporúča sa konzumácia „dostatočného množstva vhodných nápojov, ktoré majú občerstvujúce a uhradzujúce vlastnosti“. Uprednostňovať by sme mali stolové minerálne vody a bylinné čaje, naopak sa treba vyhýbať alkoholickým nápojom a káve. Taktiež nie sú vhodné sladené nápoje, ktoré telo dostatočne neosviežia.

Ako ďalej odporúča správa, potraviny máme nakupovať iba v množstve, ktoré sme schopní skonzumovať do dátumu spotreby. Uprednostňovať treba potraviny s vyššou stráviteľnosťou, teda ľahšie jedlá.

Pobyt na slnku, či už na kúpalisku alebo v prírode, netreba podceňovať a použiť prikrývku hlavy. Odporúčanie platí najmä pre deti, starých ľudí a osoby trpiace kardiovaskulárnym ochorením, teda ochorením spojeným so srdcom či cievami, a to napríklad zvýšeným krvným tlakom.
Ilustračné foto Foto: TASR

Rodičov správa upozorňuje na rizikovosť verejných pieskovísk, kde sa môžu nachádzať psie či mačacie exkrementy. Tieto môžu byť zdrojom mnohých ochorení či infekcii, preto je potrebné pieskovisko skontrolovať ešte pred tým, ako naň pustíme dieťa.

Dôležitým pomocníkom v letných dňoch nám je klimatizácia, ktorá sa ale za určitých okolností tiež môže stať nebezpečnou. Rozdiel teplôt medzi vonkajším a vnútorným prostredím nesmie byť vyšší ako 5 maximálne 7 stupňov Celzia. V opačnom prípade môže organizmus zažiť teplotný šok, to znamená celkové oslabenie organizmu.

Téma TASR