Krása umeleckého slova

PaedDr. Helena Čižmárová, 15. decembra 2015 8:22

Na počiatku bolo slovo a Slovo bolo u Boha a to Slovo bol Boh.Tento dar dostal človek, aby ním vedel vyjadriť lásku i nenávisť, radosť i žiaľ. Slovo, ktoré poteší, zarmúti, ale i slovo, ktoré pohladí.

Foto:PaedDr. Helena ČižmárováKošice 15. decembra (SkolskyServis.sk) - „Príliš veľa myslíme, ale príliš málo cítime. Viac ako stroje potrebujeme ľudskosť. Viac ako rozum potrebujeme láskavosť a miernosť. Bez toho zvlčíme a stratíme všetko. Každý by mal denne počúvať trochu hudby, prečítať nejakú báseň, pozrieť si pekný obraz a pokiaľ možno – povedať niekoľko rozumných slov.“ Slová, ktoré vyslovil nemecký básnik, prozaik a dramatik J. W. Goethe na sklonku 18. storočia, platia dodnes. Kto iný im rozumie viac, než tí, ktorí chránia dedičstvo otcov a sami vytvárajú hodnoty ako odkaz nasledovníkom. Amatérsky tvoria či reprodukujú hudbu, svoje city a pocity vypovedajú cez poéziu, prózu alebo tancom, maľujú obrazy, zachytávajú okamihy času a z ochotníckych javísk tlmočia mnoho rozumných slov. Sú svetlom. Takýmto svetlom boli aj recitátori krajského kola súťaže ...a Slovo bolo u Boha. Súťaže, ktorá nás znova a znova privádza k myšlienkam o Bohu, o jeho nekonečnej trpezlivosti a o láske k nám.

Foto:PaedDr. Helena Čižmárová


Vďaka umeleckému prednesu povýšili slovo na umenie. Ukázali, že aj v dobe vedy a techniky má svoje miesto v živote aj v škole poézia i próza. Každý recitátor vydal zo seba maximum, snažil sa zaujať poslucháčov a, samozrejme, aj porotu. Krajské kolo recitačnej súťaže poézie a prózy nielen kresťanských autorov sa uskutočnilo 08.12.2015. Organizátorom už tradične bola Cirkevná spojená škola sv. Cyrila a Metoda v Humennom. Súťaže sa zúčastnili recitátori z celého Košického a Prešovského kraja. Na pomyselný stupeň víťazov sa postavili aj študenti Gymnázia sv. Košických mučeníkov Veronika Pristášová a Šimon Mesarč. Veronika sa umiestnila na 3.mieste, Šimon získal 1.miesto a postúpil do celoslovenského kola, ktoré sa bude konať 2.apríla 2016 v Bratislave. Obidvom blahoželáme a Šimonovi držíme prsty.

Téma TASR