Konzervatórium na Timonovej ulici v Košiciach oslavuje 65. výročie

PhDr. Júlia Bukovinská, 8. decembra 2016 10:08

Na škole študovali Peter Toperczer, Stanislav Zamborský, Štefan Margita, Peter Breiner, členovia skupín No Name, Noc a deň, speváčka Kristína, herci Vladimír Kobielsky, Alexandrr Bárta.
Košice 8. decembra (SkolskyServis.sk) - V košickom Dome umenia sa v utorok 13. decembra rozoznejú tóny slávnostného koncertu pri príležitosti 65. výročia vzniku Konzervatória na Timonovej ulici v Košiciach.

Na koncerte sa predstavia študenti z rôznych študijných odborov a symfonický orchester, zbor a sólisti (sopranistka L. Kašpárová a barytonista J. Černý z Českej republiky) pod dirigentskou taktovkou riaditeľa školy B. Buráša.

Najstaršie tablo. Foto: Konzervatórium Timonova Košice


Škola, ktorá prešla rôznymi metamorfózami, otvorila prvýkrát svoje brány 10. októbra 1951. Poskytuje v 6-ročnom študijnom období možnosť vzdelávať sa v hudobných, tanečných a hudobno-dramatických odboroch.

Dobré meno školy je známe prostredníctvom umeleckých aktivít jej súborov na celom Slovensku i vo svete, ktoré absolvovali rad významných umeleckých turné v zahraničí – Maďarsku, Ukrajine, Grécku, Juhoslávii, Poľsku, Španielsku, Švédsku, Taliansku Cypre, Fínsku, Rakúsku, Mexiku, Japonsku.

V súčasnosti na škole pôsobí symfonický orchester, spevácky zbor, big band, brass band, akordeónový súbor a jazzový ansámbel. Do povedomia kultúrneho sveta sa dostala aj zásluhou svojich excelentných študentov – klaviristov Petra Toperczera, Stanislava Zamborského, speváka Štefana Margitu, dirigenta a skladateľa Petra Breinera, členov populárnych skupín No Name, Noc a deň, speváčky Kristíny, hercov Vladimíra Kobielskeho, Alexandra Bártu a mnohých ďalších.

V roku 1998 bola škole udelená Cena primátora mesta Košice. K významným udalostiam školy patrila návšteva Beatrix Wilhelmina Armagard - kráľovná Holandska v roku 2007.

PhDr. Júlia Bukovinská

Téma TASR