Knižky, na stránkach ktorých sa odráža svet

Tatiana Piliarová, 21. marca 2019 14:23

Päť knižiek svetovej literatúry, ktoré by mal za svoj život prečítať každý. Skromný rebríček pri príležitosti mesiaca kníh očami maturantky.

Foto: Tatiana Piliarová


Žilina 21. marca (SkolskyServis.sk) - Zo všetkých otázok najviac nemám rada túto: ktorá je tvoja najobľúbenejšia kniha? Myslím si, že sa to nedá určiť. Sú ich stovky, tisíce a takmer každá z nich má čitateľovi čo povedať a priniesť. Sú také knižky, pri ktorých nás sprevádza smiech, také, pre ktoré na chvíľu nevidíme na text kvôli slzám, také, že v časopriestore unikáme z reality i také, kde očami iných nazeráme do minulosti. Knihu, ktorá však bola skutočne výnimočná, spoznáme podľa toho, že nechala akýsi malý kúsok zo seba aj v našom vnútri, akosi prirodzene, neuvedomele zabudla časť svojich myšlienok kdesi medzi našimi doterajšími. Práve tieto knižky sú tie, ktoré podľa mňa treba čítať. A tak z mojej vnútornej mozaiky vyberám zopár čiastočiek a skladám, pri príležitosti mesiaca kníh, tento krátky rebríček knižiek svetovej literatúry posledných dvoch storočí, ktoré sú moje najmilovanejšie. Hoci to bolo ťažké rozhodovanie, lebo výnimočných kníh je oveľa oveľa viac.

BÚRLIVÉ VÝŠINY – Emily Brontëová
Nehostinný anglický vidiek, začiatok devätnásteho storočia. Vietor, rozľahlé trasoviská, obrovské tmavé sídla, stojace odhodlane uprostred ničoho. Zatvorte oči a predstavte si tieto miesta a ich atmosféru. A práve sem prichádza Emily Brontëová a štetcom svojej predstavivosti opatrne namaľuje hlavné postavy, Cathy a Heathcliffa... a ich lásku, ktorej nie je dopriate naplno rozkvitnúť. Nečakajte však ľúbostný román pre dievčatá. Knižka je určená pre každého, kto je pripravený zazrieť medzi jednotlivými riadkami okrem lásky aj nenávisť, pomstu a bolesť... a zistiť, že napriek tomu, že od prvého publikovania románu prešlo už takmer 180 rokov, pocity, ktoré prežívajú hlavní hrdinovia, sú pocitmi, ktoré dôverne pozná každý z nás.

BEDÁRI – Victor Hugo
Bedári sú klenotom francúzskej literatúry 19. storočia, napriek tomu nie sú medzi dnešnými čitateľmi veľmi populárni. Prečo? Dokopy majú takmer 1 500 strán a v dobe, v ktorej sa každý niekam ponáhľa, je na prvý pohľad pochopiteľné, že sa netešia veľkej obľube. Čo je však veľká škoda. Victor Hugo prináša vo svojom najdlhšom románe zrkadlo ľudskej duše. Pri čítaní sa človek častokrát chytí za hlavu a pýta sa sám seba, či hlavný hrdina Jean Valjean a ostatné postavy skutočne urobili to, čo urobili, a či ľudia konajúci aspoň zlomok tohto morálneho dobra žijú aj dnes. Áno, postavy sú značne zidealizované a v reálnom živote by takýto romantici dnes zrejme ani neprežili, no v každom prípade úprimnosť, s akou Hugo prináša ich pocity a ich následné rozhodnutia nenechajú nikoho chladným. Je otázkou, do akej miery ovplyvňujú knižky svojich čitateľov, no som presvedčená, že ak by si každý z nás celkom podvedome zobral aspoň drobný zlomok duše Jeana Valjeana a nosil ho vždy so sebou, tento svet by sa stal lepším.

TRAJA KAMARÁTI - Erich Maria Remarque
Erich Maria Remarque je známy dnešným študentom predovšetkým svojím románom Na západe nič nové, ktorý je zaradený do povinného čítania. Aj knižka Traja kamaráti má však dnešnému čitateľovi čo povedať. Robert, Otto, Gottfried a ich nekonečné kamarátstvo v každej situácii a Robertova láska k Patrice; o nich je román Traja kamaráti, no predsa aj o čomsi inom. O človeku, ktorý sa nedokáže dívať na svet cez ružové okuliare, aj keď je vojna konečne preč. Pozerá sa okolo seba a vidí svet, ktorý je prázdny, osamelý a bezútešný. Napriek tomu je tu niečo, čo ho robí znesiteľným (robilo, robí aj dnes a bude robiť), a to je priateľstvo.

NEZABÍJAJTE VTÁČIKA – Harper Leeová
Rasizmus. Mnoho ľudí si pri tomto pojme povie: mňa sa to netýka, je to pojem minulosti, vyriešený, uzavretý, možno sa raz za čas objaví nejaká výnimka, no to sa stáva. Nie je to tak. Rasová diskriminácia je aj dnes veľmi aktuálny problém. Na každom mieste zemegule sa dotýka každého z nás. A je aj jednou z tém tejto knižky. Ocitáme sa v Spojených štátoch amerických v tridsiatych rokoch dvadsiateho storočia. Zo znásilnenia dievčaťa je obvinený práve mladý černoch, ktorého na súde obhajuje spravodlivý právnik Atticus Finch. Čitateľ sleduje príbeh očami jeho dcéry, čo mu prináša jedinečný uhol pohľadu. Okrem boja s nevraživosťou a predsudkami cítime aj dospievanie Jean Louise a vytváranie si vlastného názoru na všetko to, čo sa deje okolo nej. Túto knižku so silným a dojímavým príbehom len tak ľahko neodložíte.

VOJNA NEMÁ ŽENSKÚ TVÁR – Svetlana Alexijevič
Určite ste už niekedy videli vo výklade či v poličkách niektorého z kníhkupectiev sériu malých, väčšinou brožovaných knižiek s hnedou obálkou, ktorú objíma farebný pásik a zdobia ju čierne písmenká názvu. Vydavateľstvo Absynt a jeho reportážna literatúra. Knižky, z ktorých človeka mrazí, prinášajú zimomriavky a čitateľ má pocit, že zo stránok mu na ruky presakuje špina, blato... a krv. V tejto polici nájdeme aj túto knižku; medzi ostatnými od Svetlany Alexijevič, držiteľky Nobelovej ceny za literatúru. Viete, koľko žien bojovalo v ruskej armáde počas druhej svetovej vojny? Koľko párov očí nežnejšieho pohlavia videlo všetky jej hrôzy? Koľko vrkočov bolo ostrihaných kvôli vojenským prilbám? Neviete? Táto knižka je pripravená vám to objasniť. Absyntovky ako povinné čítanie nasledujúcich storočí prinášajú uistenie o tom, že naše dejiny presiaknuté krvou pokračujú a my sa nemôžeme uisťovať, že hrôzy minulých tisícročí sú dávno preč. Túto knižku treba čítať. Lebo je desivo pravdivá a poskytuje ostrý pohľad do neznámych končín minulého storočia. Možno až priveľmi ostrý.

Päť knižiek, päť autorov, päť krajín. A stovky nezmazateľných pocitov a dojmov.
Skúsme si napriek uponáhľanej dobe aspoň tento mesiac, oslavujúci knižky, nájsť viac času na čítanie. Na čítanie, teda na spoznávanie rozličných miest, na útek do vymyslených krajín či na pozeranie na náš svet inými očami – a to všetko z pohodlia nášho domova, pohodlného gauča v kníhkupectve či tichého kútiku v knižnici.
A či už siahnete po niektorej z vyššie spomenutých knižiek, alebo sa začítate do nejakej inej, čas strávený s knižkou v ruke určite nebudete ľutovať.

Tatiana Piliarová

Téma TASR