Kniha Mengeleho dievča z pohľadu študentov

Školský servis, 20. novembra 2017 14:53

Kniha patrí k tým dielam slovenskej prózy, ktoré cez skutočný príbeh človeka približujú nacistické ukrutnosti napáchané počas 2. svetovej vojny na tisícoch nevinných obetí.

Stretnutie Veroniky Homolovej Tóthovej so žiakmi šurianskych stredných škôl a obyvateľmi Šurian Foto: Helena Rusnáková


Šurany 20. novembra (SkolskyServis.sk) - Kniha Mengeleho dievča, z pera reportérky spravodajstva a publicistiky TV JOJ, Veroniky Homolovej Tóthovej, si za krátke obdobie od svojho vydania získala tisíce čitateľov a viaceré ocenenia. Kniha patrí k tým dielam slovenskej prózy, ktoré cez skutočný príbeh človeka približujú nacistické ukrutnosti napáchané počas 2. svetovej vojny na tisícoch nevinných obetí.

Dňa 15. novembra 2017 sa v Spoločenskej hale v Šuranoch (okr. Nové Zámky) uskutočnilo stretnutie Veroniky Homolovej Tóthovej so žiakmi šurianskych stredných škôl a obyvateľmi mestečka. O záujme o dielo a túžbe stretnúť jeho autorku svedčil fakt, že sála, v ktorej sa konala beseda, bola obsadená do posledného miesta.

Podujatia sa zúčastnili aj študenti Obchodnej akadémie v Šuranoch.Niekoľkých sme oslovili s otázkou, čo im dala beseda?

Resp. 1.:Na besedu som išiel s úmyslom, dozvedieť sa bližšie informácie o knihe, ktoré mi pomôžu v rozhodnutí, či si ju kúpiť. Vedel som, že kniha je smutným a tragickým príbehom . Rozprávanie pani spisovateľky mi to potvrdilo. Môj názor je, že nik si nezaslúži, aby musel podstúpiť také kruté časy, ako pani Viola Fischerová. Obdivujem ľudí, ktorí takéto a podobné príbehy prežili a boli po čase schopní sa začleniť do bežného života, i keď nevyliečené rany v srdci zostali.

Resp.2: Rozprávanie o živote počas 2.svetovej vojny bolo ťažké aj pre samotnú autorku. Obdivujem pani Fischerovú za jej silu prerozprávať príbeh pani redaktorke Veronike Homolovej Tóthovej a pani Veroniku Homolovú Tóthovú za to, že mala silu spracovať takýto ťažký osud . Knihu si určite prečítam.

Resp.3.:Bolo to veľmi zaujímavé podujatie. Pani spisovateľka rozprávala o strašných udalostiach tak pútavo, a pritom s takým citom, akoby to sama prežila. Keď pani knihovníčka z Mestskej knižnice v Šuranoch čítala úryvok z niky, mala som slzy v očiach. Veľmi ma to zaujalo a knihu si aj ja prečítam.

V rovnakom duchu sa niesli aj ostatné odpovede mladých ľudí. Nasvedčuje to skutočnosti, že majú záujem spoznávať nielen svetlé, ale aj tmavé miesta histórie, a že si vážia tých, ktorí ťažké vojnové roky prežili .
Text a foto: Helena RusnákováTéma TASR