Keď je kniha hrou - Metro 2033 - Next level kniha

Tomáš Koníček, 24. januára 2013 9:30

Táto kniha si vás nezíska len svojím obsahom. Je tam niečo viac, čo vás prinúti čítať ju niekoľkokrát za sebou!

Liptovská Osada 24. januára (TASR) - „Ten, kto má dosť odvahy a trpezlivosti celý život sa pozerať do tmy, prvý v nej uvidí záblesky svetla.“ ( D.Glukhovsky)
Foto: Tomáš Koníček/TASR

Píše sa rok 2013. Nachádzate sa v meste Moskva. Kráčate po preľudnenej hlavnej ulici, keď tu pri prezeraní čerstvého ovocia v neďalekom stánku zaznie siréna. Dlhý, prenikavý rovnomerne stúpajúci a klesajúci tón vo vás upútal pozornosť. Čas prestal plynúť. Všetko sa zastavilo. Jablko, ktoré ste ešte pred sekundou držali v ruke, padá pomaly na zem. Všetci upierajú pohľad na neďaleký obzor. Jasné, oslepujúce svetlo naznačuje blízky koniec. Zrazu sa prebúdzate z tranzu. Všade je zmätok. Všetky pokojné tváre, ktoré ste si s radosťou prezerali, sú preč. Vidieť iba nárek a strach. Všetci smerujú jedným smerom. Začal sa nukleárny konflikt. Jediné útočisko pred okamžitou smrťou, vyparením alebo dlhým pomalým umieraním na nesmierne bolestivú chorobu z ožiarenia - je metro!
Toto je moja predstava, ako by mohla začínať úžasná kniha Metro 2033, no ako čitatelia ste vtiahnutí rovno do deja. Hlavná postava, s ktorou sa po troch stranách stotožníte, sa volá Arťom. Mladý preživší, ktorý sa síce narodil ešte tam hore, na povrchu, no len málo si pamätá. Stal sa sirotou po útoku obrovských zmutovaných krýs na jeho stanicu. Viac vám ale z príbehu nepoviem, lebo by som vám pokazil neskutočný zážitok, o ktorý vás jednoducho nemôžem pripraviť.

Ja osobne tiež nie som veľký knihomoľ, no keď ma niečo zaujme (čo vôbec nie je jednoduché), neviem sa premôcť dať si pauzu. Hneď teraz vám môžem povedať, že túto unikátnu knihu som prečítal minimálne trikrát a momentálne ju mám rozčítanú v anglickom jazyku. Má dokonca pokračovanie – Metro 2034, ktoré ma však chytilo o niečo menej. Prečítal som ho zatiaľ iba dvakrát. :D No ale táto kniha si ma nezískala len svojím obsahom. Je tam niečo viac, čo mi dalo silu čítať ju niekoľkokrát za sebou!

Spoločnosť na výrobu počítačových hier THQ ponúkla tomuto ešte apokalypticky nezničenému svetu presnú predlohu, ako to mohlo dopadnúť, ak by sa napríklad kubánska kríza zopakovala s iným koncom. Metro 2033 ako počítačová hra, tak aj jej knižná predloha sú unikátne dielo, ktoré sa len tak nevidí. Nevravím, že je prvé, ale hry ako Harry Potter a podobné neberiem do úvahy. THQ nám okrem prerozprávania Arťomovho príbehu o záchrane jeho stanice metra VDNKh pred neznámou temnou hrozbou a cestou do Polisu, skutočného mesta vo vnútri metra, ponúklo úplne nový pohľad na metro ako živý organizmus. Miesta ako sú Market, či už spomínané Polis, môžeme dokonca reálne navštíviť. Predlohu pre stanice si autori hry zobrali ako inak z reálnych staníc moskovského metra. Dostaneme sa tak aj do jeho tajných vojenských častí. Ide o takzvané Metro 2, o ktorom možno niektorí z vás počuli, ak sa prechádzali po moskovskom metre. V Moskve je to niečo ako verejné tajomstvo. Naozaj by ma zaujímalo, či aj dokonca vládny úsek D6, ktorý vám ukáže tie najväčšie tajomstvá, ktoré metro skrýva, je reálna predloha.

Uvedený trailer ponúka krátku ukážku toho, čo vás čaká, ak sa necháte nalákať na čítanie knihy Metro 2033.
Metro 2033 má zvláštne čaro, ktoré vás drží pri čítaní a ponúka neskutočný zážitok v predstavivosti. Autor Dmitry Glukhovsky úžasne opísal atmosféru, ktorá by sa dala priam krájať. Hrdinovia prichádzajú a odchádzajú. Jeden deň Arťomovi pomôže a druhý deň už mu niet pomoci. Ale jeden zostáva až do konca. Bojuje ďalej aj keď nemá istotu, že ešte niekedy uvidí svojich blízkych. Ste ním vy! A to v podobe Arťoma. Odoláte sile hovoriacej: ,, Vzdaj sa! Už nepokračuj v ceste! Zostaň tu sám a opustený?´´ Alebo urobíte ešte jeden krok cez podval v úplnej tme, kde vám už nič iné nezostáva, len dúfať, že tma vám dovolí urobiť ďalší krok a nezmiznete v temnote?
Vidím okolo seba, že veľa chlapcov má problém prečítať nejakú knihu. Viem, že sa preto trápia učitelia i rodičia. Keď sa však dobrodružstvo v knihe spojí s počítačovou hrou, v ktorej čitateľ sa zároveň stáva hráčom, sme na najlepšej ceste k tomu, aby sme aj chlapcov naučili milovať knihy. V závere vám ponúkam krátku ukážku z hry Metro 2033, ktorú som si nahral prostredníctvom videa.
Moje video z hry:

Ale tu moja láska ku knihe a k hre nekončí. Inšpirovali ma tak, že som si vymyslel na podobnú tému i vlastný film:

Tomáš Koníček, Bilingválne gymnázium Dolný Kubín

Tomáš Koníček (Bilingválne gymnázium Dolný Kubín)

Som študentom Bilingválneho gymnázia v Dolnom Kubíne. Žijem v Liptovskej Osade. Najradšej zo všetkého natáčam vlastné filmy.Tiež rád fotím a píšem. Mám rád prírodu, lyžovanie, turistiku a počítačové hry. viac na:http://konicektomas0000.wix.com/tomaskonicek

Téma TASR

Používaním stránok SkolskyServis.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac