Kedy sa ženy majú vydávať

Mária Škultétyová, 7. novembra 2017 6:40

Pred sto rokmi berlínsky lekár varoval pred skorým vydajom. Prečo? Kedy je ten správny čas?Bánovce nad Bebravou 7. novembra (SkolskyServis.sk) - Byť krásnou nevestou, mať zdravé a krásne deti. Aj o tom sníva mnoho mladých dievčat. Väčšine sa sen o krásnej neveste splní. Niektorým po dvadsiatke a niektoré sa s vydajom neponáhľajú. Kedy teda? Kedy je ten správny čas predstúpiť pred oltár? Ťažko nájsť jednoznačnú odpoveď. Možno však povedať, že žena by mala byť pre manželstvo dostatočne zrelá a pripravená starať sa o deti a o domácnosť. Predišlo by sa mnohým rozvodom.

Vráťme sa o sto rokov naspäť a prečítajme si zaujímavú odpoveď berlínskeho lekára. V marci 1917 Slovenské ľudové noviny napísali:

Kedy sa ženy majú vydávať. Berlinský Dr. Vaerting varuje, aby sa ženy príliš skoro nevydávaly. Prílišná mladosť matiek má vraj u potomstva za následok ochabnutie telesných sil a zmenšenie životných schopností. Čím sú mladšie matky, tým je väčší počet nezdarených porodov a úmrtnosť nemluvňat. Najlepší vek na vydaj dľa dra. Vaertinga je 24 – 25,tý rok. Vydá-li sa dievča príliš skoro, znamená to pre ňu, že rýchlo stárne. Ale starší vek matky má i značný vliv na duševné schopnosti detí, a to dokazuje tá vraj zkúsenosť, že veľké procento ľudí vynikajúcich pochádza z manželství, v ňomž matky boly staršie než otcovia.

Prostý vidiecky ľud noviny nečítal, a tak naše pratety a prababičky nečakali na „najlepší vek“. Niektoré sa vydávali, takpovediac ešte „pod zákonom“.

Bola som dvanásť- trinásťročné dievča, keď mi tetka, s ktorou som chodila kravy pásť, rozprávala o sebe. Povedala mi aj také veci, o ktorých sa u nás doma pred deťmi nesmelo. Vydala sa, keď mala šestnásť. Ja som si vtedy nijako nevedela predstaviť, že o tri roky by som aj ja mohla byť vydatá. Veď som bola ešte decko, ani frajera som nemala.

Téma TASR