Kam na správnu vysokú školu?

Nicol Rácová, 2. októbra 2017 9:48

Sme mladí. Ambiciózni. Podvedome túžime aj my po úspechu či uznaní. Po niečom „väčšom“.

Bratislava 2. októbra (SkolskyServis.sk) - Lenže, kadiaľ vedie cesta, ktorá nás privedie k miestu, v ktorom budeme môcť konať to, v čom sme dobrí? Akým smerom sa máme vydať? Ktorému predmetu venovať viac času, a ktorému naopak menej, aby sme ho „zbytočne nezababíjali“? Škola je v tomto skvelá. Dáva nám rozmanitosť. Je našim odrazovým mostíkom do života. Základná, stredná, vysoká... Je to ako schody. Každým schodom sme bližšie k ďalšiemu poschodiu, až sa postupne dostaneme na vrchol. No a teraz? Mohli by sme to nazvať, že sme na „medziposchodí“. Pomaly končíme strednú školu a prichádza vysoká. Lenže, ktorá vysoká škola je tá pravá pre mňa?
Vo štvrtok 14.9. prišla k nám na Tilgnerku slečna z agentúry InterStudy, ktorá absolvovala vysokú školu v Dánsku. Na tejto prednáške sa zúčastnili Septimáni a 4.Ab. Predstavila nám štáty ako Dánsko, Fínsko, Holandsko či Veľká Británia. Podmienky prijatia do väčšiny z týchto krajín sú v podstate jednoduché: 1. Maturita na SŠ a 2. angličtina (minimálne) na úrovni B2. Niektoré univerzity môžu vyžadovať certifikát z anglického jazyka (odporúčaný je IELTS). Ak ťa anglina nebaví, skús to nejako zmeniť – čítaj anglické knihy, začni pozerať filmy/seriály v angličtine, pretože (a to už určite vieš) tento jazyk hýbe svetom! Ak by si rád išiel študovať do nejakej z týchto severných krajín, vrelo odporúčam, aby si si hodil do googlu: www.univerzityEU.sk

Možno si v kvarte a už vieš, že chceš ísť na medicínu do Brna – gratulujem! A možno si v oktáve, sedíš na seminári z ekonomiky a kladieš si otázku: na čo som sa to dal?! Vravím ti - nie si v tom sám. Ako môže odo mňa svet čakať, že v 18-tich budem vedieť, čo chcem v živote robiť, keď si stále nie som schopný ráno ani ustlať posteľ? (Samozrejme, trochu preháňam:D)

Ale buď v pohode. Vždy sa dá zmeniť smer. Koľko ľudí dnes robí niečo úplné iné, ako čo študovali na výške? Veľa. Preto asi jediná rada, ktorú pre teba mám je, aby si si položil otázku: Čo ma napĺňa? Čo ma baví? V čom som dobrý? Aký je môj sen? Pokús sa spraviť všetko preto, aby si našiel kompromis medzi tvojim koníčkom a prácou, ktorá by ťa uživila. Ja sama si na tieto otázky stále neviem odpovedať, ale verím, že aj ja, aj ty, máme na to, aby sme v tomto svete dokázali niečo jedinečné! Držím palce!

P.S. 11. novembra bude v Crowne Plaza StudyFest – Veľtrh zahraničných univerzít, ak máš záujem nezabudni sa bezplatne prihlásiť. Všetko potrebné nájdeš buď na facebookovom evente alebo sa k tomu jednoducho dogoogliš ;)

Nicol Rácová, septima A
Spojená škola ZŠ a G, Tilgnerova 14, Bratislava
Ilustračné foto zo stránky www.interstudy.sk


Téma TASR