No nezasmejte sa, keď vám žiak pri skloňovaní kakaa povie, že kakav

Mária Škultétyová, 7. marca 2017 6:45

Trochu vážny a trochu úsmevný pohľad na niektoré tvary podstatných mien.

Foto: Pixebay.comBánovce nad Bebravou 7. marca (SkolskyServis.sk) -

Piat, mias. Poznáte ich?

Mali by ste, veď sú naše, slovenské.

Nie iba písanie i, y, čiarka alebo veľké písmená trápia žiakov na hodinách slovenčiny. Aj genitív plurálu niektorých podstatných mien ich poriadne zapotí. A oni zas „zapotia“ niečo, na čom sa schuti zasmejeme. No nezasmejte sa, keď vám žiak pri skloňovaní kakaa povie, že kakav.

Milovníkov slovenského jazyka som úvodnou otázkou iste nezaskočila, ale žiakom tieto slová robia problém. A just, ako na potvoru sa objavujú aj v testoch. Ja som tým mojim ešte radšej dávala skloňovať dobrý obrí bobrí zub.

Ale poďme naspäť k slovám piat, mias

Tieto slová sú genitívom množného čísla podstatných mien päta, mäso. V nominatíve plurálu majú tvar päty, mäsá. Keďže mäso skloňujeme podľa vzoru mesto a v genitíve plurálu máme miest, preto aj genitív od mäsá má dvojhlásku. Rovnako tak aj slovo päta, ktoré skloňujeme podľa vzoru žena. Kým však pri obidvoch vzoroch je dvojhláska -ie-: miest, žien, podstatné mená so samohláskou -ä- v koreni slova majú v genitíve plurálu dvojhlásku -ia: teda piat, mias.

A aký tvar majú kakaá v genitíve?

Nie je to kakav ani kakáv. Ak ste si to v duchu vyskloňovali a vyšlo vám kakaí, výsledok je správny.

Na záver ešte jedna bonusová. Viete, čo je sôvä?

Toto roztomilé slovíčko pomenúva sovča alebo sovíča, teda sovie mláďatko. Nájdeme ho v Pravidlách slovenského pravopisu z roku 2000 vo výkladovej časti Písanie samohlásky ä. Hoci sa hodnotí ako spisovné slovo, do KSSJ sa nedostalo a v súčasnosti sa takmer nepoužíva. Ale dobre vedieť, ako hovorí moderátor istej zábavnej súťaže. Alebo, ako mi v jednom milom komentári napísala Erika: Nenapadá mi iné, iba že slovenčina je krásna. A tajuplná, :) ale o to krajšia...Téma TASRPoužívaním stránok SkolskyServis.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac