K mladým treba pristupovať bez predsudkov

Ľuboš Lehocký, 12. februára 2019 11:53

Len tak v nich uvidíme to dôležité.

Súkromná SOŠ dizajnu Bratislava Foto: Súkromná SOŠ dizajnu Bratislava


Bratislava 12. februára (SkolskyServis.sk) - Bratislavská Škola dizajnu rozbehla kampaň s posolstvom, že to najpodstatnejšie sa skrýva v hlavách študentov. Dôležitá je chuť učiť sa, chuť tvoriť a talent, nie to, či má žiak dredy, alebo je poslušne učesaný.

„O študentoch umeleckých škôl si mnohí myslia, že to sú „zvláštni, extravagantní, blázniví umelci“. Pritom väčšina z nich pôsobí v dobrom zmysle slova celkom obyčajne. Talent predsa nie je niečo, čo na žiakovi hneď vidno. Je v ňom a treba ho odhaliť a rozvinúť. O to sa v Škole dizajnu snažíme. Pravdaže, máme aj študentov a študentky, ktorých výzor môže niekto považovať za extravagantný. Dobre však vieme, že modré vlasy alebo pírsing v nose neznamenajú, že študent je lajdák. Môže byť, naopak, poctivejší ako ostatní,“ vysvetľuje Martin Kokles, riaditeľ Školy dizajnu, najstaršej súkromnej strednej umeleckej školy na Slovensku.

„V Škole dizajnu si uvedomujeme, že mladí ľudia nie sú jednorozmerné bytosti. Vieme, že chlapec, ktorý pôsobí ako tichý introvert, môže byť najkreatívnejší v skupine. Jeho spolužiačka, ktorá je unavená, lebo včera bola na metalovom koncerte, pracuje zas na dobročinnej kampani pre ľudí bez domova. V nikom nie je iba to, čo vidíme na prvý pohľad. To chceme všetkým pripomenúť,“ dodáva riaditeľ umeleckej školy.

Prihlášky na stredné školy, kde je súčasťou prijímacieho konania talentová skúška, musia uchádzači odovzdať na svojich základných školách skôr ako na iné typy škôl. V roku 2019 tak treba urobiť do 20. februára. V Škole dizajnu budú talentové skúšky 18. marca 2019.Ľuboš Lehocký
Súkromná stredná umelecká škola dizajnu


Téma TASR