Pamätáte si, obraz na slovenskej dvojkorunačke?

Helena Rusnáková, PaedDr., 26. augusta 2017 10:34

Ak nie, pripomenieme: bola to Hrádocká Venuša.

Nové Zámky 26. augusta (SkolskyServis.sk) - Hry Hrádockej Venuše sa konali v Nitrianskom Hrádku dňa 21.augusta za veľkého záujmu detí i dospelých.

Hry Hrádockej Venuše Foto: Helena RusnákováBližšie nám ich priblížila Mgr.Miroslava Koárová: „Pod vedením skúsených vedúcich z radov dospelých „hráčov“ sa spoločne pustili do tvorivosti zameranej na oslavu darov zeme, darov našich predkov pochádzajúcich z doby osláv ženskej sily. Nie náhodou sa na dvore kultúrneho stánku objavili hry ako kľúč k spájaniu sa človeka s prírodou, veď práve Hrádocká Venuša z tejto časti Šurian bola symbolom spojenia všetkých ľudí našej zeme. Prostredníctvom slovenskej dvojkorunáčky, kde Hrádocká Venuša zasadla na pomyselný trón a premenila celú našu krajinu v zjednotenú rodinu. Aspoň cez túto mincu.

Hry Hrádockej Venuše Foto: Helena Rusnáková


Na hrádockých hrách deti vysýpali a lepili obrazy slnka, srdiečok, zvierat, hračiek zo semiačok rôznych farieb. Vytvorili tým zaujímavú paletu dokonalých výtvorov odzrkadľujúcich čaro samotnej prírody. Neuveriteľné spojenie tvaru a farby prírodných zrniečok presvedčili každého o nevyčerpateľnej truhlici darov zeme. Rok čo rok odmení zem svojimi darmi každého človeka, svojou dokonalou krásou, plodmi, ktoré nakŕmia, zohrejú, ošatia či potešia. Účastníkov Hier Hrádockej Venuše v KZ odmenila zem aj iným. Vznikli tu nové priateľstvá, ktoré sú tým najvzácnejšou odmenou pre človeka.

Hry Hrádockej Venuše Foto: Helena Rusnáková


Po práci so semiačkami si deti i dospelí užívali chvíle oddychu pri opekačke, kde nabrali nové sily k ďalšej svojej tvorbe. Z prútikov vŕby uplietli venčeky pre lesné víly a lesných mužíčkov. Dozdobili ich ružami z listov, zo šúpolia, z bavlniek a tak mohla začať módna prehliadka. O veselú náladu nebola núdza, čo svedčí o tom, že spoločná hra dospelých s deťmi prináša nielen súťaženie, ale hlavne radosť, tak potrebnú k nenásilnej výchove detí a mladých ľudí. Spoločná hra sa pomaly vracia medzi ľudí a stáva sa čoraz častejšie súčasťou života v rodine. Veď práve ona je prostriedkom k formovaniu osobnosti človeka.

Pri Hrách Hrádockej Venuše sa deti i dospelí dohodli na ďalšej spolupráci a na tom, že ich výtvory budú reprezentovať kultúrne zariadenie z Nitrianskeho Hrádku na podujatiach regiónu ale i na Národných matičných slávnostiach v Trnave v dňoch 7.-10. septembra. Hry zaujali, potešili, pobavili účastníkov, ale vytvorili snáď aj základ pre vznik ďalšej podoby nádejných šíriteľov krásy a jedinečnosti Hrádockej Venuše.“

Téma TASR