Holokaust na Tilgnerke - nezabúdame a nedovolíme zabudnúť

Tomáš Ptačin, 10. marca 2017 14:20

História - každý si toto slovo vykladá inak, ale všetci sa zhodneme, že to je minulosť, to, čo sa ľuďom stalo, nie nejaké rozprávky či legendy. Jednou z najsmutnejších častí histórie je holokaust.

Beseda o hlokauste na bratislavskej Tilgnerke Foto: Tomáš PtačinBratislava 10. marca (SkolskyServis.sk) - Ako sa hovorí, kto svoju históriu nepozná, ten sa z nej nepoučí. Naši učitelia dejepisu nám preto pripravili prednášku o holokauste s historikom Pavlom Makynom z Ústavu pamäti národa v utorok 28.2.2017, keďže marec je mesiacom, v ktorom priam rezonuje tematika holokaustu a to pre triedy 4.A b a 9.A (septima A mala v stredu 8.3.2017).

Najskôr nám pán historik ukázal prezentáciu, ktorú si pre nás pripravil o živote židov počas 2. svetovej vojny, aby sme pochopili základný obraz holokaustu, a potom nám pustil film o slovenskom židovi Rudolfovi Vrbovi, ktorému sa ako jednému z mála podarilo ujsť z tábora smrti - Osvienčimu a nechytili ho, aj spolu s jeho kamarátom Wetzlerom. Dokázal prejsť desiatky kilometrov, aby zachránil životy mnohých cudzích ľudí a svoj pri tom sám riskoval.

Tento jediný človek, respektíve dvojica, sa odhodlala zachrániť tisícky ľudí, čo je pre nás ostatných ukážkou toho, že aj jeden človek dokáže mnoho, keď chce. A aj preto je pre nás minulosť dôležitá, aby sme poznali jej chyby a dokázali sa z nich poučiť, lebo naša budúcnosť vychádza z minulosti.

Tex a fotot: Tomáš Ptačin, 9.A, PhDr. Adriana Hlavinková

Téma TASR