Gymnazistka z Bánoviec vyhrala krajskú OĽP, ide do Ženevy

Mária Škultétyová, 2. marca 2018 6:51

Víťazka Karin Mikušová je študentkou oktávy a postupuje na celoštátnu olympiádu.

Bánovce nad Bebravou 2. marca (SkolskyServis.sk) - Aj keď sa bánovským gymnazistom v olympiáde ľudských práv na kraji darí, z celoštátneho kola si olympijskú medailu zatiaľ nepriniesli. Ktovie, možno to bude práve Karin, kto prelomí ľady. My jej pri tom budeme držať palce.

Karin Mikušová Foto: Archív Karin Mikušovej


Má devätnásť, rada cestuje, všetko ju zaujíma a veľa toho vie. Keď som sa jej opýtala, ktorý predmet má v škole najradšej, odpovedala že všetky. Má správnu dávku ctižiadostivosti a poctivý prístup k učeniu. Lebo Karin je taká, učí sa a nič nenecháva na náhodu.

Ako sa dopracovala k víťazstvu a čo jej urobilo radosť, to povie už ona sama. Pretože najlepšie informácie sú informácie z prvej ruky.

Karin, keby si mala poradiť záujemcom o túto súťaž, čo by si im odkázala?
Každému študentovi odporúčam vyskúšať si to, zmerať si sily s rovesníkmi. Samozrejme, že najskôr v školskom kole. Nemajú čo stratiť, je to zaujímavá súťaž a myslím si, že by sa mala dostať viac do povedomia ľudí, pretože ovládať ľudské práva by mal každý jeden človek. Určite to bude pre nich zaujímavá skúsenosť.

Ako si sa pripravovala?
Keďže som maturantka, veľa času som na prípravu nemala a, navyše, v týždni konania súťaže som v rámci vzdelávacieho projektu Educate Slovakia mala na návšteve dievča z Indonézie, takže som mala aj kopec iných povinností. Moja príprava spočívala najmä v tom, že som riešila testy z minulých rokov a aj zadania tém na ústnu časť . Najviac som vďačná za to, že som si veľa vecí pamätala z hodín občianskej náuky.

Ako vyzerá samotná súťaž?
Súťaž sa skladá z dvoch častí. Najskôr sa píše test zo všeobecného rozhľadu a z vedomostí týkajúcich sa ľudských práv. Dvanásť najúspešnejších riešiteľov testu postupuje do ústnej časti, ktorá pripomína maturitu. Každý sa dozvie svoju tému iba päť minút pred odpoveďou a počas toho, ako jeden odpovedá, druhý sa pripravuje. Ústna časť bola pre mňa pomerne stresujúca, pretože pripraviť si odpoveď za päť minút je naozaj krátka doba, ale nie je to nemožné. Témy ústnej časti sa týkajú aktuálnych problémov na Slovensku a vo svete a preverujú všeobecné vedomosti súťažiacich.

Aký bol test?
Nebudem klamať, test sa mi zdal naozaj jednoduchý, mali sme naň 45 minút a vyriešila som ho za desať. Asi mi sadli otázky, alebo som si veľa pamätala zo školy. Stratila som iba jednu otázku a do ústnej časti som postúpila z prvého miesta.

Karin Mikušová Foto: Archív Karin Mikušovej


A čo druhá časť? Sadla ti téma?
Pred druhou časťou som dostala trému. Odpovedať pred porotou, ostatnými súťažiacimi a učiteľmi bolo pre mňa veľmi stresujúce. V poradí na ústnu časť som bola až za polovicou , čakanie bolo nekonečné a adrenalín sa veľmi stupňoval. Našťastie som si vytiahla tému, ktorá mi bola blízka, vytiahla som si brexit, čo je stále aktuálna téma. Komunikácia je moja silnejšia stránka, tak som s tým problém nemala.

Aká bola porota?
Mala šesť členov a každý udeľoval súťažiacemu za odpoveď body. Na začiatku sa mi všetci zdali prísni, čo mi nerobilo dobre. Ale keď som začala rozprávať a videla som súhlasné prikyvovanie a úsmevy, to ma povzbudilo a počiatočná tréma opadla. Domnievala som sa, že sa im moja odpoveď páči.

Bola veľká konkurencia?
Konkurencia bola naozaj veľká. Spolu 21 súťažiacich z Trenčianskeho kraja, preto som ani nedúfala, že by som mohla zvíťaziť.

Čo ti okrem víťazstva ešte urobilo radosť?
Aby som bola úprimná; hádam väčšiu radosť ako samotné víťazstvo mi urobila odmena za umiestnenie: trojdňový výlet do švajčiarskej Ženevy, spojený s návštevou sídla OSN. Takúto odmenu získali prví traja víťazi krajského kola a myslím si, že to bola obrovská motivácia pre každého súťažiaceho, aby zvíťazil. Vo Švajčiarsku som ešte nebola, tak som šťastná , že si môžem pridať ďalšiu novú krajinu do môjho cestovateľského zoznamu.

Čo ťa najbližšie čaká?
Čaká ma esej. Podmienkou účasti na celoštátnej olympiáde je do týždňa od vyhlásenia výsledkov krajského kola napísať a odovzdať trojstranovú esej. Na výber sme mali tri témy v slovenskom jazyku a jednu tému v anglickom jazyku. Ja som si vybrala tému v angličtine, pretože sa mi najviac páčila. Názov témy je: Všeobecná deklarácia ľudských práv, jej víťazstvá a prehry. A čakajú ma maturity, čoho sa trošku obávam, asi ako každý, ale verím , že to zvládnem. Celoslovenské kolo OĽP sa koná mesiac pred nimi, tak bude časovo trošku náročnejšie pripravovať sa na obe.

Kam po maturite?
Podala som si prihlášku do Škótska na medzinárodné vzťahy a medzinárodné právo. Veľmi rada by som študovala práve tam a verím, že sa mi to podarí. Druhú prihlášku si plánujem podať do Banskej Bystrice na medzinárodné vzťahy.


Téma TASR