Gestá, mimika, držanie tela - to všetko prezrádza pravdu o človeku

Monika Milanová, 7. januára 2013 13:10

Našu reč tela je potrebné ovládať najmä pri dôležitých pohovoroch.

Liptovská Teplička 7. januára (TASR) - Človek ako ľudská bytosť nemôže byť sám. Existuje mnoho úvah vedcov, ale aj obyčajných ľudí, že človek potrebuje k životu spoločnosť! Jednou z hlavných potrieb ľudí je komunikácia. Hovoríme ústami, to iste každý vie, ale pri bežnej komunikácii si nie každý všíma aj „reč tela“. Reč tela ? Čo to vlastne reč tela je ? Gestá, mimika, držanie tela - to všetko je zašifrovaná reč, ktorá prezrádza pravdu o človeku , ktorú ústami často krát nepovie.

Peter Sagan - víťazné gesto víťaz cieľ. Foto: TASR/AP


Ani si neuvedomujeme, čo všetko je zakódované v našich pohyboch rukami, v našom sedení, v spôsobe držania kávy alebo v pohrávaní sa s okuliarmi. Psychológovia tvrdia, že prvých sedem minút rozhoduje o našom prvom dojme . Držanie tela, chôdza, gestikulácia a mimika pomáhajú utvárať rýchly obraz o človeku. Našu reč tela je potrebné ovládať najme pri dôležitých pohovoroch ako je pohovor do práce alebo profesionálne stretnutie. A čo si vaši budúci zamestnávatelia na vás najviac všímajú ?

Držanie tela

Je to prvé, čo si na človeku všimneme a čo nám udrie do očí. Držanie tela dokáže toho veľa povedať o osobnosti a charaktere človeka. Vzpriamené držanie tela signalizuje sebavedomie a sebaistotu. V práci môže znamenať cieľavedomosť a ľahké orientovanie sa v pracovných záležitostiach. Spustené ramená a prehnutý chrbát sú pravým opakom. Kto takto vystupuje, je viac neistý či dokonca bojazlivý.
Postoj
Najlepší postoj je podľa psychológov pokojný a uvoľnený. Človek tak pôsobí kľudne.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP


Gestikulácia
Práve gestá rúk vraj prezrádzajú najviac ! Ak niekto neustále rozhadzuje rukami, signalizuje tým obvykle chýbajúcu suverenitu. Ak ale na druhej strane gestá rukám chýbajú úplne, poukazuje to naopak na chýbajúcu vášeň či prehnanú sebadisciplínu. Kto napríklad pri prijímacom pohovore či výberovom konaní do práce podporuje svoje slová masívnym nasadením rúk, pohybuje sa na veľmi tenkom ľade. Pri takýchto príležitostiach je vhodnejšia skromnejšia gestikulácia rúk. Prehnané používanie pravej ruky pri konverzácii sa často považuje za rozvážnosť a racionalita, silná gestikulácia ľavou rukou napovedá skôr o ľuďoch, viac orientovaných na city.
Ak sa v blízkej budúcnosti chystáte na pohovor do práce alebo výberové konanie , majte na pamäti , že reč tela je niekedy viac ako reč úst !

Monika Milanová, Stredná zdravotnícka škola Žilina

Téma TASR