Dvere školy boli v piatok 10. februára 2017 otvorené dokorán, aby...

Daniela Čekovská, 15. februára 2017 11:17

Článok o príprave a priebehu projektového dňa na tému: Mimoeurópske kultúry - Kultúry (ne)poznané.

Kežmarok 15. februára (SkolskyServis.sk) - Sme spoznali kultúry (ne)poznané. Žiaci a učitelia Gymnázia P. O. Hviezdoslava v Kežmarku, všetci hostia, ktorí prijali pozvanie, návštevníci, absolventi, rodinní príslušníci, priatelia, známi, ktorí vstúpili otvorenými bránami školy, mohli na vlastnej „koži“ pocítiť cudzokrajné vône, chute, zvuky … dozvedieť sa to, čo doposiaľ nevedeli, vidieť to, čo zatiaľ nevideli. V priestoroch školy mohli stretnúť faraóna s Kleopatrou, budhistického mnícha, indických bohov, japonské gejše, mexického roľníka, maorské ženy, beduínov, obyvateľov púšte, austrálskeho surfistu, kórejského vodcu…

Vsetci spolu Foto: Gymnázium P. O. Hviezdoslava v KežmarkuPríprava projektového dňa o mimoeurópskych kultúrach pod názvom Kultúry (ne)poznané sa však začala oveľa skôr. Už niekoľko dní a týždňov prebiehala tajne či verejne. Počas vyučovania, ale hlavne po jeho skončení, sa v triedach maľovalo, strihalo, lepilo, dokonca vŕtalo a pribíjalo, nakupovalo a hlavne „googlilo“, čítalo, písalo, fotilo, kopírovalo, tlačilo a skenovalo. Všetko sme stihli včas a v dopoludňajších hodinách 9. februára 2017 sa triedy a chodby školy pred našimi očami menili na mexickú krčmu, hollywoodský chodník slávy, havajskú pláž, indický, japonský či africký príbytok, indický bazár, premietaciu miestnosť. V prezentáciách jednotlivých kultúr vyrastali stromy, začali vyvierať rieky a padať vodopády, tvorili sa pohoria či sopky, vznikalo množstvo historických aj moderných stavieb, prileteli lietadlá, draci, priplávali lode i krokodíly…

Hostia boli nadšení. Projektový deň sa vydaril.

V piatok ráno 10. februára sme všetci pripravení čakali našich hostí. Prišli, nebolo ich vôbec málo, a neoľutovali. Odchádzali príjemne prekvapení úrovňou nášho podujatia, kreativitou, vynaliezavosťou a šikovnosťou našich žiakov s prísľubom, že o rok prídu zas.

Všetci, ktorí sa zapojili, pomohli pri príprave, prezentovali či sprevádzali návštevníkov sú víťazmi. Vedenie školy na návrh triednych učiteľov sladkou odmenou ocenilo jednotlivcov z každej triedy, ktorí aktívne organizovali prípravu prezentácie vo svojej triede. Porota to mala veľmi náročné. Pozorne si prešla všetky triedy, vypočula a pozrela prezentácie žiakov, ochutnala jedlá a nápoje, kládla otázky. Napokon rozhodla. Víťazom projektového dňa 2017 sa stala trieda IV. B s prezentáciou Indie, na druhom mieste sa umiestnila trieda II. C, ktorá predstavila Latinskú Ameriku a tretie miesto získala trieda II. B s prezentáciou Afriky. Dôkazom vysokej úrovne prezentácií, kreativity a vynaliezavosti žiakov je fakt, že porota sa rozhodla udeliť ešte jednu mimoriadnu cenu triede III. B za precítenie esencie krajiny, ktorú prezentovali (Japonsko). Špeciálnu cenu riaditeľky školy, jeden deň voľna na inú mimoškolskú aktivitu spolu so svojou triednou učiteľkou, získala trieda I. A za prezentáciu Severnej Ameriky.

8. ročník projektového dňa je už minulosťou a my premýšľame o téme budúcoročného projektového dňa 2018 a tešíme sa na tých, ktorí si k nám nájdu cestu o rok.

Daniela Čekovská (Gymnázium P. O. Hviezdoslava Kežmarok)

Som učiteľka matematiky a chémie. Chcela by som informovať o dianí na našej škole a príležitostne sa vyjadriť k téme stredného školstva na Slovensku.

Téma TASR