Dotaz? Alebo dopyt, otázka? A čo dotazník?

Mária Škultétyová, 28. decembra 2018 8:23

Slovo dotaz preniklo do našej slovnej zásoby z češtiny.

Ťaháky zo slovenčiny Foto: TASR


Bánovce nad Bebravou 28. decembra (SkolskyServis.sk) - Bežní používatelia ho používajú často a niekedy zablúdi aj do textu novinárov.

Nedávno sme si na stránkach istých novín mohli prečítať článok: Putinova tlačovka prilákala na sociálnych sieťach cez miliardu divákov. Pozornému čitateľovi iste neuniklo, že predložka cez tu bola použitá nevhodne. Ale nie o nej som chcela, o jej používaní si povieme inokedy.

Dnes sa budeme venovať slovám dotaz, dopyt, otázka, dotazník.

V spomínanom článku som vo vete Počas maratónu otázok a odpovedí kládlo Putinovi dotazy 53 zástupcov médií, pričom podujatie trvalo tri hodiny a 43 minút natrafila ešte na jednu chybu, na slovo dotaz. Dostalo sa k nám z češtiny. Slovník súčasného slovenského jazyka pri slove dotaz uvádza poznámku: správne otázka, dopyt. Obe tieto slová sú rovnocenné, v praxi sa častejšie používa prvé z nich, slovo dopyt skôr počuť vo význame zhánka, dopyt po tovare.

A teraz sa pozrime na slovo dotazník. Je spisovné, hoci už na pohľad je jasné, že je odvodené od českého dotaz. Niektorí používatelia jazyka reagujú na túto „ nezrovnalosť“ a zo žartu ho volajú „dopytník“.

Téma TASR