Deň D alebo vyškolenie v maturandii

Boris Karas, 17. marca 2017 10:17

Do jednej z rozhodujúcich bitiek študentských časov sa v posledných dňoch po 6 rokoch zapojili tisíce maturantov, ktorí bojovali a začali sa oslobodzovať od nadvlády strednej školy...Boli úspešní?
Nová Baňa 17. marca (SkolskyServis.sk) - Tento týždeň som ako tisíce maturantov viedol veľké boje so stresom, nervozitou a v mojom prípade aj chorobou. Už pri otváraní prvej strany boli moje myšlienky jednoznačné. Predstava, ako si balím kufre, pomaly odchádzam, kývam na diaľku rodičom a pomaly sa usadám k opustenému pouličnému stromu. Asi nie som jediný, keďže po uplynulých dňoch sú na stránkach vysokých škôl najvyhľadávanejšie a najčastejšie otázky práve otázky typu:

,,Zohľadňujú sa maturity pri výberovom konaní?"
,,Je dôležitý výsledok maturity pri uchádzaní o štúdium ?"
A otázky na google:
,,Ako najrýchlejšie zoženiem nocľah?"
,,Kde môžem prosím prespávať?"

Tak som sa na tom smial, a pritom sám som.....

Pekne po poriadku. Ja som veľký životný ,,štastkár". Už na stužkovej som nemohol rozprávať kvôli kašľu, ktorý bol nezastaviteľný a rovnako aj kvôli teplote, ktorá ma veľmi unavovala. Na stužkovú šetríme štyri roky, dali sme za ňu každý jeden vyše 200 EUR a ja sa nakoniec aj tak zúčastním prvých dvoch hodín. Povedal som si, že nevadí.

Veľmi som sa tešil, ako si oddýchnem cez vianočné sviatky. 23. decembra som behal po vonku s kamarátmi zdravý ako ryba. Spať som išiel po polnoci a vstal som o 8:00 ráno. Tak málo stačilo. Necelých 8 hodín a ja som sa zobudil s teplotami a zapáleným hrdlom. Úspešné sviatky mohli začať...

Toto však nie je podstatné, podstatné sú dni, ktoré som zažil v priebehu tohto týždňa. To najhoršie prišlo pred pár dňami. Moje telo si zo mňa raz opäť vystrelilo. Pár dní pred maturitami ma chytil taký zápal priedušiek s takým kašľom, že hneď som si uvedomil, akú budú mať spolužiaci radosť na posluchu z angličtiny.

...Pomaly otváram ten test, napätý som bol ako guma v trenkách a moja choroba začínala pôsobiť. Teploty spôsobovali veľkú nesústredenosť a ja som sa aj nad jednoduchými otázkami zamýšľal tak, že som ich nakoniec napísal úplne opačne, ako bolo treba. Celý rok som tie testy robil na jednotku, no práve teraz to muselo vyjsť na trojku. Test nebol vôbec ťažký a sklamanie je o to väčšie. Avšak nič nezvyčajné pri mne a mojom šťastí...

Streda ráno, žiadne očakávania, kašeľ a teplota neustúpili, som jednotkár z angličtiny, ale viem, ako dopadla slovenčina. Úroveň demotivácie niekde nad úrovňou zúfalstva a žiadna nádej. Kašeľ som cez posluch úspešne podržal. V tej nahrávke mrmlali tak, že ani sami si nemohli rozumieť, nie aby som to vydedukoval ešte ja , Slovák ako repa. Gramatickú časť a čítanie som nejako napísal, no tiež neočakávam viac než 60 percent.

Veľmi som sa spoliehal na tému slohovej práce. Naša pani profesorka angličtiny (veľmi neúspešná a čudná pani) nás od septembra presviedčala, že dôležité je si napísať oba typy úvahy, a to hneď 5x za rok, pretože iné útvary sa vraj na maturite nevyskytujú. Keď som chytil do ruky ten papier a uvidel som niečo v zmysle ,,article" - teda útvar článok, hneď som si spomenul na ňu a na to, ako jej príjemne a slušne povedať, že jej názory neboli správne. Dúfal som, že to zachráni aspoň téma, keďže článok sme nepreberali. No a čo sa nestalo v mojom šťastnom živote - téma bola Fashion and Clothing (teda móda a obliekanie - pre chalana ako vyšité). Hneď som vedel, že som tam, kde som nechcel byť. No už som to nezmenil. Nejako som tam využil všetky svoje naučené vedomosti o článku - teda žiadne, odovzdal to a s úsmevom na tvári odišiel.

Vždy som tak neznášal módu, ale pri mojom šťastí to nemohlo byť inak.

A tak to proste funguje. Tento systém možno nie je ten správny. Možno by bolo oveľa lepšie, keby žiaci písali niečo podobné na konci každého roka, a nakoniec by sa z toho spravil priemer. Je to len samé možno a ja to nezmením. Ale na vysokej škole nikto nebude riešiť to, či som mal zlý deň, alebo to, že naša pani profesorka chcela vyzerať múdro a zas jej to raz nevyšlo. A tak mi osud a šťastie opäť zas ukázali, aký slabý som proti nim. Vyškolilo ma vlastné telo, ale stále je tu, našťastie, maturita ústna. Áno, našťastie....

Téma TASR