Démon doby - alkohol

Mgr. Denisa Walther, 10. mája 2017 8:23

Keď v roku 2007 Róbert Mikla odstúpil zo súťaže Superstar, mali naši prváci a druháci 7,8 rokov. Polovica z nich Roba poznala z TV. Dnes prednáša o alkoholizme pre končiace ročníky ZŠ a stredné školy.

Z prednášky Róberta Miklu: Démon doby - Súkromná stredná a hotelová škola HOST Bratislava Foto: Mgr. Denisa Walther


Bratislava 10. mája (SkolskyServis.sk) - Každá prednáška o akejkoľvek závislosti vyvolá u našich študentov Súkromnej strednej odbornej školy HOST otázku: „Ten, kto príde prednášať, to naozaj zažil? ”

Róbert Mikla svoju alkoholovú závislosť zažil, prežil a žije. Róbert bol sám sebe v istej dobe ničiteľ svojej minulosti, aktívny žiteľ (no dobre, novotvar) svojej prítomnosti a stal sa staviteľom svojej budúcnosti.
43 študentov prvých a druhých ročníkov doslova pohltili dve vyučovacie hodiny bez prestávky. Jediná sťažnosť bola: Prečo prednáška nebola naplánovaná na tri hodiny???

Prečo Róbert o sebe hovorí, že je alkoholik, keď už 5 rokov nepije alkohol? Prečo každý člen rodiny, v ktorej žije alkoholik, je spoluzávislý? Prečo nestačí v boji proti závislosti pevná vôľa bez liečenia s podporou odborníka?
Padali otázky, padali mýty a padali aj slzy....Keby padla aj úplne zbytočná otázka, kto z nás nemá v blízkej, či širšej rodine, u priateľov alebo známych „závisláka“.....nezdvihla by sa ani jedna ruka. Toto je realita! Realita sveta, nie len Slovenska!

Róbertova prednáška bola interaktívna diskusia. Výborná hudba s gitarou, Róbert je dnes hudobník, pán učiteľ, básnik, moderátor. Naši študenti tvorili podľa jeho návodu živé fotografie, ktoré vyjadrovali vzťahy alkoholika k blízkym ľuďom. Teóriu vytvárania závislosti striedali zážitky, príbehy, príklady, otázky, odpovede.
V článku by som mohla opísať celú prednášku, ale uveríte, ako naši študenti, len tomu, kto zažil, prežil a vie kompetentne o tom prednášať.

My sme sa s Róbertom dohodli okamžite po skončení prednášky na pokračovaní budúci školský rok.
Posledný mýtus padol pre strednú a staršiu generáciu: Robov psík Fred je podľa našich hlúpych „štandardov“ a v mysliach ľudí zaradený medzi nebezpečné bojové plemená. My, milovníci psov, vieme, že bulteriér, ak je z dobrého chovu a má zodpovedného a milujúceho pána, je tým najlepším životným priateľom a rodinným príslušníkom. Fred sa na prednáške nechal mojkať našimi študentmi, kým nezaspinkal :-)

Mgr. Denisa Walther (Súkromná stredná a hotelová škola HOST Bratislava)

Učím na Súkromnej SOŠ a Súkromnej Hotelovej akadémii Riazanská 75 Bratislava nemecký jazyk. Okrem učenia a funkcii vedúcej učiteľky mám na starosti propagáciu školy. Práve táto posledná funkcia ma nesmierne baví, hlavne pre kreatívnu činnosť a okamžitú interakciu.

Téma TASR