Ďakujem ti, mama!

PaedDr. Helena Čižmárová, 14. mája 2017 8:08

Deň matiek, ktorý si pripomíname druhú májovú nedeľu, má svoj pôvod v starovekom Grécku. Už vtedy sa matky tešili veľkej úcte. Boli vnímané ako darkyne nového života, ale i ako vychovávateľky detí.

Ilustračné foto Foto: František Iván/TASR

Košice 14. mája (SkolskyServis.sk) - Druhá májová nedeľa už tradične patrí oslave matiek. Americký spisovateľ W. Irving vyjadril dôležité a nezastupiteľné miesto mám v našich životoch slovami: „Mama je skutočný priateľ, ktorého máme, keď nás prekvapia ťažké skúšky, keď úspech vystriedajú ťažkosti, keď nás opustia priatelia, keď problémov je čoraz viac.“

Naozaj. Mama je oceán nežnosti, z ktorého môžeme čerpať po celý život. Je hlboká studňa porozumenia a neprestajne tečúci potok obetavosti. Dennodenne zachraňuje tento svet a poháňa svojou neúnavnou energiou zemeguľu. Zvyčajne si všetko uvedomujeme až vtedy, keď mamy niet. Najviac azda to, že to bola ona, ktorá vždy dávala viac ako my a nečakala nič iné len našu lásku. Až stratou mamy sa stávame dospelí a uvedomujeme si, že všetko sme videli len zo svojho pohľadu, rátajúc s tým, že ona nás predsa chápe. Spolu s ňou strácame aj bezpečný prístav, v ktorom nás vždy trpezlivo čakala. S pribúdajúcimi rokmi a životnými skúsenosťami si stále viac uvedomujeme, že je to práve tá naša mama, láskavá mama, ktorá to s nami myslí/ myslela dobre. Povedané opäť slovami W. Irvinga: „Mama stále stojí pri nás a snaží sa nám poradiť, ako rozptýliť mraky v tme a dokáže vrátiť pokoj do našich sŕdc.“

Dávajme preto svojim mamám veľa, veľa lásky. Skúsme si spomenúť, kto pri nás stál, keď nás trápili detské starosti, kto bdel pri postieľke v čase choroby, kto nás neúnavne učil prvým písmenám abecedy života. Milujme svoju mamu, najkrajšiu bytosť na Zemi, svojho najlepšieho celoživotného kritika a súčasne najúprimnejšieho zástancu a obhajcu.

Ďakujem ti, mama, za vštepené poznanie, že nie som tu na svete iba tak, pre seba, ale najmä pre druhých. Tak ako si bola aj ty najmä pre druhých. Ďakujem, mama!

Téma TASR