Beseda so spisovateľkou Michaelou Ellou Hajdukovou

Lucia Tkáčová, 3. októbra 2017 9:02

Vážení čitatelia, dňa 29. 9. 2017 Gymnázium Trebišovská 12 v Košiciach poctila svojou návštevou autorka niekoľkých kníh Michela Ella Hajduková.

29. 9. 2017 Gymnázium Trebišovská 12 v Košiciach poctila svojou návštevou autorka niekoľkých kníh Michela Ella Hajduková. Foto: Alžbeta Bujdošová/Gymnázium Trebišovská 12 v Košiciach


Košice 3. októbra (SkolskyServis.sk) - Na besedu prišli žiaci našej školy v hojnom počte, konkrétne žiaci tried IV. BB, III. A, VII. OA, VI. OA a samozrejme členovia Literárneho klubu našej školy.

Autorka nám priblížila niektoré zo svojich diel, ako aj jej najnovšiu knihu s názvom Nepriznaná. Inšpiráciou k napísaniu tejto knihy bolo pre ňu dielo Jar Adely Ostrolúckej. Kniha sa zaoberá príbehom lásky Adely a Ľudovíta Štúra situovanom v polovici 19. storočia.

„Bolo veľmi náročné napísať knihu tohto typu, pretože som si musela naštudovať historické súvislosti medzi hlavnými postavami, navštíviť historickú knižnicu a z kníh zistiť či bolo možné, aby sa v danom časovom úseku a mieste opisovaným autorkou, Adela s Ľudovítom stretli,“ písanie knihy bolo zložité kvôli tomu, ako aj autorka sama tvrdí, že o Ľudovítovi máme veľmi veľa informácií a o Adele príliš málo.
Foto: TASR
K napísaniu knihy o Adele a Ľudovítovi autorku inšpiroval súcítiť s Adelou. Dejiny o nej píšu ako o krásnej, ale nie príliš bystrej šľachtičnej. Opak je pravdou. Adela bola veľmi vzdelaná mladá dáma, ktorá ovládala až 8 cudzích jazykov, dokonca bola prekladateľkou na Uhorskom sneme.
Michaela Ella Hajduková nám, samozrejme, predstavila aj viac kníh z jej tvorby. Napríklad knihu Zákon krvi, ktorá sa zaoberá II. svetovou vojnou, a ktorej dej sa odohráva v Košiciach, ktoré sú aj miestom, kde autorka pracovala ako reportérka pre Košický Korzár.

Keďže sme položili mnoho otázok, dozvedeli sme sa, že začala písať už v útlom veku, a pokračovala s tým aj na strednej škole, kde napísala mnoho básní a príbehov.

Tajomstvo tvojho rodu sa odohráva v Rumunsku, ktoré je jej obľúbenou krajinou a zároveň obľúbenou destináciou, kde v lete dovolenkuje. Michela Ella Hajduková je autorkou aj kníh Nemecké dievča neplače, Nájdem ťa v čase a Všetky moje tváre.

Sme veľmi radi, že sme strávili príjemné chvíle s pani spisovateľkou v deň jej menín=)

Autor článku:
Lucia Tkáčová - členka Literárneho klubu GT12 v Košiciach


Po kliknutí na fotografiu si môžete pozrieť fotogalériu:

29. 9. 2017 Gymnázium Trebišovská 12 v Košiciach poctila svojou návštevou autorka niekoľkých kníh Michela Ella Hajduková. Foto: Alžbeta Bujdošová/Gymnázium Trebišovská 12 v Košiciach

Téma TASR