Ale dávame tomu slovenčinovi!

Mária Škultétyová, 25. apríla 2018 6:43

A keby len my, aj profesionálni novinári.

Ťaháky zo slovenčiny Foto: TASR


Bánovce nad Bebravou 25. apríla (SkolskyServis.sk) - Príspevky Školského servisu čítajú aj Slováci v Kanade. Aj Jozef Starosta, môj spolužiak zo strednej. Žije vo Vancouveri a je redaktorom a vydavateľom časopisu Slovo z Britskej Kolumbie. Keďže píše pre tamojších Slovákov, o spisovnú slovenčinu sa živo zaujíma a občas na niektoré moje články aj zareaguje.

Napríklad aj takto:

Milá Mária, Tvoj príspevok ma oslovil. Mám rád, keď písané slovenské slovo je gramaticky správne. Páči sa mi Tvoja snaha o čistotu slovenčiny, Tvoj zápal a Tvoja vytrvalosť písať o kráse písaného slova. Ďakujem Ti.
S úctou, Tvoj spolužiak zo strednej školy.

p.s. Veľké a malé písmená sú určite dôležité, ale čo tie ypsilony, predložky "s" a "z", koncovky "ou" a "ov "... Pani učiteľka Tolnayová sa určite "obracia" v hrobe a ani pán učiteľ Kasala alebo Jamárik by nás asi nepochválili...
Jeho slová nepotrebujú komentár. Preto už len doplním, že niektorým našim novinárom slovenská gramatika a čistota jazyka až tak veľmi ako Jozefovi, ktorý novinárčinu robí ako koníčka, neleží na srdci. Na ilustráciu uvádzam niekoľko nevydarených ukážok.

Najskôr sa pozrime na jeden nadpis:

Francúzsko: Vek povinnej školskej dochádzky sa zníži zo 6 na 3 roky

Tak to hádam nie, povedala som si, keď som natrafila na tento text. No dobre, možno sme horší ako Francúzi, ale žeby o toľko? My máme povinných desať rokov a im stačia iba tri?! Neverím! Po prečítaní článku mi bolo jasné, že to tak nie je, lebo keď vek rovná sa doba, potom novinár napísal peknú hlúposť. Nadpis mal vyzerať takto:
Francúzsko: Začiatok povinnej školskej dochádzky sa zníži zo 6 na 3 roky

Pri ďalších vetách mám chuť povedať, že ich autori asi nechodili do školy s vyučovacím jazykom slovenským. Veď posúďte:

Štátna tajomník ministerstva dopravy poznamenal, že opozičné hnutie Sme rodina je rovnaké ako SaS alebo OĽaNO, avšak má slušnejšie vyjadrovanie.

Jednou z najzásadnejších a pre nás šokujúcich zistení bolo, že štatistiky kriminality a objasnenosti kriminálnych činov sa manipulujú a skresľujú.

Telá všetkých Skripaľových zvierat boli údajne spálené v tajnom vojenskej laboratóriu v Porton Downe.

A bude aj čerešnička na torte:

V dvoch kategóriách boli ocenené aj seriáli z produkcie Českej televízie.

Predseda vlády zdôraznil, že jasná väčšina NR SR sa hlási k dokončeniu práce súčasnej koalície, ktorá vzišla s demokratických volieb.

Prečo je to tak a čo s tým robiť?

Je všeobecne známe, že náročnosť na štúdium sa znižuje, do škôl sa prijímajú aj študenti so slabším prospechom. Absolventi žurnalistiky potom neovládajú gramatiku a mnohí nemajú ani záujem zlepšovať sa. Iste by pomohol zodpovednejší prístup k štúdiu i práci,vytrvalosť, cieľavedomosť, iný hodnotový rebríček.

Absolventka žurnalistiky a šéfredaktorka úspešného vysokoškolského časopisu mi v jednom rozhovore povedala: „Z novinárskej praxe viem, že na ovládaní gramatiky nikto nestavia. Hovorím svojmu redaktorovi, máš v texte veľa chýb, čiarky neovládaš... a on mi na to, že dôležitý je článok, na chyby sú jazykoví korektori. Keď som kritizovala prílišné používanie cudzích slov v textoch, dostala som odpoveď, že Štúr je prežitok... dnes sú jednoducho dôležitejšie veci... byť úspešný a bohatý, nezáleží, akým spôsobom to človek dosiahne, životná obratnosť je dnes dôležitejšia ako vedomosti.

Téma TASR