Ako naplánovať stužkovú?

Nicol Rácová, 3. októbra 2018 13:14

Zažije si to každý z nás. Stužková je jedno veľké plánovanie, kde trieda musí vytvoriť tím a pracovať spoločne.

Slávnostný nástup Foto: TASR


Bratislava 3. októbra (SkolskyServis.sk) - Sú to mesiace príprav, aby ten slávnostný večer bol taký, ako si prajete. Ale čo teda treba riešiť pri plánovaní stužkovej? Septimáni, sextáni, toto je hlavne pre vás! Hovoríte si, že máte čas? Veru nie, lebo čas neskutočne letí a zrazu tu bude ten predposledný či posledný ročník! A nebude cesty späť!

1. Dátum
Rozmýšľajte strategicky. Koľko času chcete riešiť stužkovú, do kedy stihnete vybaviť potrebné záležitosti... Aj skoršie dátumy (október) aj neskôršie dátumy (koniec novembra) majú svoje ne/výhody. Pokiaľ by ste si zvolili október - síce máte o niečo menej času na prípravu, ale o to skôr sa môžete sústrediť priamo na maturitu. Pokiaľ si zvolíte neskorší dátum, máte viac času na prípravu, ale aj keď sa na maturitu budete sústrediť, stále tu bude blížiaca sa stužková, ktorú treba riešiť..

2. Miesto
Hľadajte, pozerajte, googlite, zisťujte, porovnávajte a hlavne to robte rýchlo. My sme mali miesto zarezervované už nakonci septimy, čo bol najvyšší čas pretože potom už nemusia mať voľno. Náš priestor sme našli cez moju kamarátku z inej školy, ktorí tam mali stužkovú rok dozadu. Aj toto je veľmi dobrý spôsob, pretože máte recenziu od človeka, ktorého osobne poznáte. Skontaktujte sa s vedením miesta, preriešte ceny, dohodnite si podrobnosti, či majú catering, alebo si ho treba zabezpečiť…

3. Peniaze
Založte si triedny účet už v najneskôr v 2.ročníku a postupne naň posieľajte peniaze. Budete musieť postupne začať platiť zálohy, poplatky – a to už na konci 3.ročníka…a bez peňazí sa (ako nikde) nepohnete.

4. Oznamká
Výhodou je, že oznamkové firmy často chodia priamo do škôl a teda sa vám ponúknu ako na tácke. Tak to bolo aj s nami. Síce sme si našli ešte pár firiem a porovnávali ceny, vybrali sme si spoločnosť, ktorá prišla za nami priamo do triedy.

5. Fotenie na ozamká
Môžete si buď nájsť fotografa, alebo to robí vaša ,,oznamková firma”. U nás to je všetko v jednej firme, čo nám zabezpečuje o niečo jednoduchší život a keďže máme ich fotografa, tak aj cenovo nás to výjde o niečo lacnejšie.

6. Šaty
Ženy. Toto treba riešiť. Šaty idú na dračku od začiatku roka a pokiaľ nechcete skončiť s nervami na krajíčku a hodiny hľadať “aspoň nejaké” šaty, čo by vám sedeli, začne si už postupne nejaké vyhliadať. V Bratislave (ale samozrejme aj hocikde inde) je veľa salónov, kde nájdete štay priamo na stužkovú. Buď si ich požičiate, alebo kúpite. Investícia je na vás, ale hovorím - nebude to lacné. A ani samotná stužková..Chlapci, vy to máte viac easy. K tomu sa asi nemusím vyjadrovať. Klasický tmavý oblek – využijete ho aj na maturitu, písomnú či ústnu.

7. Program
Ak ste sa ešte nazačali hádať, verte mi - tu to začne. Vymyslieť program, ktorý by bol dostatočne dlhý, dobrý, nie trápny, no zároveň vtipný... to dá zabrať. S triedou sa pomaly dostávame k tomuto bodu plánovania. Takže toto je momentálne všetko, o čom viem zo skúsenosti rozprávať.

Začnite teda veci riešiť už TERAZ, čím skôr, dohadujte sa, pýtajte sa starších kamošov a nám držte palce, nech sa aj tá naša stužková v pamäti zachová.

Nicol Rácová, oktáva A
Spojená škola, ZŠ a G, Tilgnerova 14, Bratislava


Téma TASR